“Fed baskı altında” diyen Vantage analisti: Son artış olacak

Şubat ayında TÜFE'nin yüzde 6 olarak gerçekleşmesiyle birlikte enflasyon Fed'in yüzde 2'lik hedefinin önemli ölçüde üzerinde seyretmeye devam ediyor. Bloomberg’ün aktardığına göre, bankacılık krizine rağmen bazı uzmanlar önümüzdeki hafta faiz artırımına gidileceğini öngörüyor.

Son 15 yılın en büyük bankacılık iflaslarıyla çalkalanan ABD’de haftaya gerçekleşecek Fed toplantısı merakla bekleniyor. Ekonomist ve analistlerin de yorumları peş peşe geliyor.

“Bankacılık krizi olmasaydı 50 baz puanlık artış garantiydi”

Küresel finans kurumu Vantage’ın piyasa analisti Jamie Dutta, yaptığı açıklamada, temel tablonun değişmediğini söylerken mal maliyetlerinin sabit, ancak temel hizmet fiyatlarının keskin bir şekilde arttığını dile getirdi.

“Mevcut bankacılık kargaşası olmasaydı, yarım puanlık bir faiz artışı garanti olurdu.” diyen Dutta bazı olasılıklara değindi.

Analist, “Politika yapıcıların faiz oranlarını 25 baz puan daha artırma olasılığı, verilerin açıklanmasından önce yüzde 75 iken şu anda yüzde 90’ın üzerine çıktı.” yorumunu yaptı.

“Döngüdeki son artış olacak”

Yatırımcıların, nihai oranın yaklaşık yüzde 4,95 olmasını beklediğini söyleyen Dutta, bunun da yaklaşan artışın döngüdeki son artış olacağı anlamına geldiğini söyledi.

“Çoğu şey SVB fiyaskosundan kaynaklanan bir bulaşma olasılığına bağlı” diye ekleyen Dutta, Fed’in fiyatlarda devam eden artış nedeniyle baskı altında olduğunu da sözlerine ekledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Fed faiz kararı ne zaman açıklanacak?

Analistlerden peş peşe Fed açıklamaları

Haftanın ilk günü birçok piyasa gözlemcisi Fed’in faiz oranlarını sabit bırakacağını öngörmüştü. Benzer şekilde Goldman Sachs da pazar günü geç saatlerde müşterilerine Fed’in faiz artırımına gitmesini beklemediklerini söylemişti.

İngiltere merkezli banka NatWest’in küresel ekonomi ve piyasa stratejisi başkanı John Briggs de, Fed’in yaygın olarak beklenen 50 baz puanlık artış yerine muhtemelen 25 baz puanlık bir artışı tercih edeceğini öngörmüştü.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl