Fed ve FDIC’den Voyager’a ihtarname: O açıklamaları bir an önce kaldırın!

Geçtiğimiz günlerde FTX-Alameda ikilisinin satın alma teklifini reddeden Voyager, ABD Merkez Bankası (Fed) ve Mevduat Sigorta Kurumu'ndan (FDIC) ihtarname aldı. İki kurum Voyager'ın geçmişte müşterilere verdiği vaatlerin ve yaptığı açıklamaların yanlış ve yanıltıcı olduğunu belirttiler.

Bu ay başında iflasını talep eden kripto para borç ve faiz platformu Voyager’a Fed ve FDIC’den ihtarname çekildi. İki kurumdan yapılan basın açıklamasında, Voyager’ın her müşteri fonunun FDIC sigortalı olduğuna yönelik açıklamasının yanlış ve yanıltıcı olduğu belirtilerek bunların düzeltilmesi talep edildi.

“Müşteriler FDIC sigortasına dahil değiller”

İki kurumun mektubunda şu ifadeler yer aldı:

“Voyager şirketi web sitesi, mobil uygulaması ve sosyal medya hesaplarından şirketin FDIC sigotlatı olduğu, şirkete fon gönderen müşterilerin fonlarının da FDIC güvencesi altında bulunduğu ve Voyager’ın iflas etmesi halinde fonların FDIC tarafından sigortalandığına yönelik ifadeler kullanmıştır. Bu ifadeler, yanlış ve yanıltıcıdır. Bugüne kadar elde ettiğimiz bilgilere göre de, Voyager’a fonlarını yatıran kullanıcılar bu ifadelere güvenmişler ve yanlış yönlendirilmişlerdir. Bu kişilerin şu anda fonlarına erişimleri de bulunmamaktadır. Voyager’ın kendisi FDIC tarafından sigortalı değildir ve bu nedenle kripto para platformu aracılığıyla yatırım yapan müşteriler d şirketin iflası durumunda sigorta kapsamı altına alınmamışlardır”

Geçmişte de incelemeye alınmıştı

Bilindiği üzere Voyager’ın özellikle mevduatların FDIC tarafından sigortalı olduğuna yönelik açıklamaları geçmişte de inceleme altına alınmış ve şirketin bankacılık ortağı Metropolitan Bank da Voyager’ın bu yöndeki açıklamalarına ters düşen duyurularda bulunmuştu. Fed ve FDIC’nin mektubunda Metropolitan Bankası’nın bu bilgisine de yer verildi.

Mektupta ayrıca Voyager’ın bu tür yanlış açıklamaları biran önce sonlandırması ve ilgili yerlerden kaldırması talep edildi.

Voyager’dan bu konuyla ilgili henüz açıklama yapılmadı.

FTX-Alameda gerginliği…

Hatırlanacağı üzere, Sam Bankman-Fried yönetimindeki FTX ve Alameda şirketleri, iflasının ardından Voyager’ı satın almak istemiş ancak şirket verilen teklifleri reddetmişti. Voyager, tekliflerin sadece FTX ve Alameda’ya yaradığını iddia ederken, CEO Bankman-Fried ise alımın gerçekleşmesi durumunda, müşterilerin çok kısa sürede fonlarını alabileceğini, mahkemenin beklenmesi halinde ise sürecin yıllara yayılabileceğini belirtmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl