“Fed muhabiri”nden yeni tahmin: Faiz artırımı mı, duraksama mı?

ABD'nin en büyük finans medya kurumlarından olan Wall Street Journal'ın "Fed muhabiri" olarak bilinen ismi Nick Timiraos, çarşamba günü için önemli tüyolar verdi.

ABD Merkez Bankası (Fed) çarşamba günü yine tarihi kararlarından birini verecek. Jerome Powell liderliğindeki kurumun, son 40 yılın en hızlı faiz artırımlarından sonra yeni bir faiz artışına gidip gitmeyeceği merakla beklenirken, konuyla ilgili ise Wall Street’in önemli isminden kilit yorumlar geldi.

ABD finans medyasının büyük kurumlarından biri olan Wall Street Journal’ın “Fed muhabiri” olarak da bilinen çalışanı Nick Timiraos, hem katıldığı bir televizyon programında hem de Twitter’dan önemli yorumlar yaptı.

“Önemli olan karar sonrası açıklama…”

Fed’in yüksek ihtimalle 25 baz puan faiz artırımı yapacağını belirten Timiraos, burada asıl önemli olanın ise haziran ayındaki hamle olacağını söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Bankacılık krizindeki hamleler aslında Fed’in 25 baz puanlık faiz artırımının önünü açtı. Onlar bu yolu açmak istediler. Şimdi ise kararın ardından yapılacak olan açıklamaya bakmak gerekiyor. Analistler Fed’in şu anda daha şahin bir politikaya bürüneceğini belirtiyorlar ancak ben bunun seviyesini tahmin edemiyorum. Dediğim gibi karardan sonra yapılacak olan açıklama çok önemli. Haziranda da bir faiz artışı olmasına nasıl bakıyorlar? Birkaç kelime bile burada çok önemli mesajlar verilecektir. Ben bir duraksama yönünde de mesaj vereceklerini sanmıyorum. Ocak ayında Kanada Merkez Bankası çok net ifadelerle duraksamaya girdiklerini söylemişti. Kesinlikle bu şekilde bir açıklama öngörmüyorum”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – 2023 Fed toplantı tarihleri

1 yılda 69 binden 15 bine!

Hatırlanacağı üzere Fed, geçtiğimiz sene mart ayında 25 baz puanlık faiz artışıyla yükseltmelere başlamış ve ardından her ay düzenli olarak üst üste faiz artırımlarına gitmişti. Kurum; haziran, temmuz, eylül ve kasım aylarında da üst üste 75’er baz puanlık artırımlar yapmıştı.

Birçok hisse senedi piyasası gibi kripto paralar da bu faiz artırımlarından olumsuz etkilenmişlerdi. Kasım 2021’de 69 bin dolar olan Bitcoin, bir yıl sonra 2022’de aynı ay içinde 15 bin dolara kadar inmişti.

Fed faiz kararı çarşamba günü TSİ 21’de açıklanacak. Kurum başkanı Powell ise 21.30’da basın mensuplarının sorularını yanıtlayacak.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl