FED yetkilisi Kashkari, Bitcoin ve kripto paraları topa tuttu

FED Minneapolis başkanı Neel Kashkari, kripto paraları adeta topa tuttu. 5-6 yıl kadar önce bu konuda çok daha umutlu olduğunu belirten Kashkari, "Şimdiye kadar gördüğüm ise kripto paraların yüzde 95'inin dolandırıcılık, kandırmaca, boş gürültü ve aldatmaca olduğudur" dedi.

Amerikan Merkez Bankası FED’in Minneapolis başkanı Neel Kashkari, yıllık Kuzeybatı Pasifik Bölgesel Ekonomi Zirvesi’nde konuştu ve kripto paraları çok sert şekilde eleştirdi. Kripto paraları eleştiren birçok kişinin yaptığı gibi kripto para terimi yerine Bitcoin ya da bazen tam tersini kullanan Kashkari’nin “Ben kendi Bitcoin’imi yaratabilirim. Adı da ‘Neelcoin’ olur demesi ve terimleri karıştırması da dikkat çekti.

“Kendi Bitcoin’ini çıkarmak için engel yok”

Zirvede Kashkari’nin Bitcoin ve kripto paraları hakkında söylediklerinden önplâna çıkanlar şu şekilde:

“Kripto ya da Bitcoin hakkında 5-6 yıl önce çok daha olumlu görüşe sahiptim ancak bu zaman diliminde gördüm ki, bu tür paraların yüzde 95’i dolandırıcılık, aldatma, kuru gürültü ve karmaşadan ibaret. Kendi Bitcoin’inizi yaratma konusunda önünüzde bir engel yok. Ben de kendiminkini çıkarıp adını ‘Neelcoin’ koyabilirim. Bu tür paralardan binlerce var. İnsanların paralarını alıp onları soyuyorlar. Bazıları tamamen ponzi… İnsanlara her zaman, ellerindeki kripto paranın hangi sorunu çözdüğünü soruyorum ama bana cevap veremiyorlar.”

“ABD’nin Venezuela olma yolunda gittiğine dair bir bilgim yok”

Bitcoin’in birçok ülkede enflasyona karşı bir korunma yolu olduğuna dair bir soruya alaycı şekilde yanıt veren Kashkari şunları söyledi:

“Amerika’nın Venezuela yolunda gittiğine dair herhangi bir bilgim yok. Bakın, ben bu varlıkların uyuşturucu ve fuhuş gibi yasa dışı faaliyetleri finanse etmekten başka bir kullanım örneği görmedim. Bitcoin’in kanuni olarak çözdüğü bir sorun da görmedim.”

Bir izleyicinin Miami şehrinin, kripto paralara yönelik olumlu adımlarını sorması üzerine yine alaycı bir cevap veren Kashkari, “Eğer Montana coin çıkarmak istiyorsanız, benim sizi engellememi beklemeyin.” dedi.

“Piyasaya para pompalama konusunda sınırımız yok” demişti

Hatırlanacağı üzere geçen sene pandeminin ilk başladığı dönemlerde katıldığı bir programda konuşan Kashkari, “Piyasa para pompalama konusunda herhangi bir sınırımız yok” demişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl