Fed yetkilisinden daha fazla faiz artışı talebi

Fed'in mayıs ayındaki toplantısından nasıl bir karar çıkacağı merakla beklenirken kurumun Cleveland şube başkanı Loretta Mester ise bankacılık krizi etkilerinin geçiştirildiğini ve bu sayede daha fazla faiz artırımı yapılabileceğini belirtti.

Daha önce de birçok kez faiz artışı yönünde yorum yapan Fed Cleveland şube başkanı Loretta Mester, faiz oranının %5’in üzerine çıkması ve bir süre bu seviyede kalması gerektiğini söyledi.

“Artırım konusunda rahatım”

Daha ne kadar yukarı gidilmesi ve ne kadar süre burada kalması gerektiği konusundaki yönlendiricinin enflasyon rakamları olacağını belirten Mester şu ifadeleri kullandı:

“Faiz oranının buradan ne kadar yükselmesi ve politikanın ne kadar süre kısıtlayıcı kalması gerektiği enflasyona bağlı olacak. Bankacılık krizinin yarattığı sorunlar çözülmeye başladı. Baskı azalıyor. Otoriteler gerekli müdahaleleri yaptılar. Bu yüzden faiz artırımı konusunda rahatım”

Hatırlanacağı üzere Fed son olarak beklendiği gibi 25 baz puanlık faiz artışı yapmış ve toplam oranı %4.75 ilâ %5 arasına çekmişti. Birçok analist faiz oranlarının %5’in üzerinde kalması gerektiğini belirtse de, yaşanan bankacılık krizinin getirdiği likidite sorunları, kurumun bu politikadan beklenenden erken dönebileceği bir senaryoyu da ortaya koyuyor.

Nisan ayında yeni bir faiz kararı almayacak olan Fed’in bir sonraki kararı 3 Mayıs günü verilecek.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl