Fed’den yeni rapor: Dijital paralar dolara olan güveni azaltabilir

Son dönemde üyelerinin yatırım işlemleri tartışma konusu olan ve iki bölgesel başkanının bu yüzden istifa etmek zorunda kaldığı FED, dün yayımladığı raporda dijital paraların ileriki dönemde doların dominasyonu için bir tehdit olabileceğini belirtti. FED, dijital paraların yanında Avrupa Birliği ve 'yükselen Çin'i de bu anlamda zorlayıcı etkenler olarak gösterdi.

ABD’deki enflasyon ve işsizlik rakamları tartışmaları her geçen gün artarken Fed’in bu konudaki politikaları da merakla bekleniyor. Tahvil alımının azaltılıp azaltılmayacağı konusu için de Kasım ayı beklenirken, Fed’den doların dominasyonu ve dijital paralar ile ilgili dün bir rapor yayımlandı.

“ABİ Çin ve dijital paralar”

“ABD dolarının uluslararası rolü” başlıklı raporda, doların dünyadaki statüsünü kısa vadede ve öngörülebilir gelecekte kaybetmesinin beklenmediği yazılırken, uzun vadede ise Avrupa Birliği, ‘yükselen güç Çin’ ve dijital paralar, dolara zorluk çıkaracak faktörler olarak lanse edildi.

“ABD dolarına olan güveni azaltabilir”

Dijital paralarla ilgili bölümde şu ifadeler kullanıldı:

“Ödeme sistemlerinde oluşacak değişiklikler ABD dolarının dominansına zarar verebilir. Örnek olarak hem resmi hem de özel sektörde dijital paraların hızlı büyümesi, ABD dolarına olan güveni azaltabilir”

Bilindiği üzere Fed son dönemde dijital dolar çıkarıp çıkarmama konusunda kararsızlığını sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde Fed başkanı Jerome Powell, bu kararı verecek olanın Kongre olduğunu ve bu yüzden sürecin uzayabileceğini söylemişti. Powell ayrıca başka bir açıklamasında kripto paraları yasaklamak gibi bir plânlarının bulunmadığını belirtmişti.

Fed’in doların dominasyonu için tehdit gördüğü Çin ise dijital yuan çalışmalarında dünyada açık ara en önde giden ülke olarak göze çarpıyor. Kısa adı e-CNY olan dijital yuanın bu sene, 2022 Kış Olimpiyatları’nda ilk kez resmen kullanılması plânlanıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl