Fed’in 4 trilyon dolardan 2022’nin başlarına kadar 9 trilyona yaklaşan bilanço artışı, sonrasında yerini düşüşe bırakmıştı. Bununla birlikte geçtiğimiz mart ayının ilk haftası itibari ile 8.3 trilyon dolara kadar gerileyen bilanço, banka iflaslarıyla tekrar yükselişe geçmesinin ardından bir kez daha düşüş eğiliminde. Bankanın son bilançosu, 18 Nisan’da 8.6 trilyon dolar olarak kaydedildi.

Fed’in bilançosu, banka iflasları sonrası tekrar yükselişe geçmesinin ardından bir kez daha düşüş trendinde.

Fed’in bilançosunu küçültmesi ne anlama geliyor?

Söz konusu düşüş, Fed’in finansal sistemden para çektiği anlamına geliyor. Fed, parasal genişlemeye gittiğinde harcamaları artırırken parasal sıkışılaşmada ise talebi azaltıyor. Bilanço küçülmesi, ekonomik koşulların ve politika hedeflerinin bir sonucu olarak gerçekleşiyor. Bu, genellikle Fed’in para politikasının normalleşmesinin bir parçası olarak görülüyor.

Bilanço kayıplarının Fed’i ticari bir banka gibi etkilemediğini belirtmekte fayda var. Fed, herhangi bir potansiyel zararı telafi etmek için rezerv yaratma kabiliyetine sahip olduğundan temerrüt veya iflastan muaf.

New York Fed raporuna göre bilanço daralması birkaç yıl daha sürecek

Öte yandan, Fed’in New York şubesi tarafından bu ayın ortalarında yayımlanan bir raporda, Fed’in devasa nakit ve tahvil stokunu birkaç yıl daha küçültme yolunda ilerlediği, muhtemelen birkaç yıl daha negatif net gelirle karşı karşıya kalacağı bildirilmişti.

Banka, 2022 yılı için Sistem Açık Piyasa Hesabı yıllık raporunun bir parçası olarak, şu anda 8,7 trilyon dolara yakın Fed varlıklarının, yaklaşık bir yıl boyunca sabit kalmadan önce 2025’in ortasına kadar yaklaşık 6 trilyon dolara düşeceğini söylemişti. Varlıkların daha sonra ekonominin büyümesiyle dengeyi korumak için artması ve 2030 yılına kadar 7,2 trilyon dolara çıkması bekleniyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl