Fed’in faiz açıklamasına saatler kaldı! Kripto paralarda son durum

ABD Merkez Bankası (Fed) 2022'nin ilk toplantısını dün ve bugün yaparken faiz kararı bu akşam 22.00'de belli olacak. TSİ 22.30 sularında ise Fed başkanı Jerome Powell konuşacak ve soruları cevaplandıracak. Fed toplantısına saatler kala ise kripto para piyasaları son dönemin düşüşlerini telafi etmek isteyen hareketlerde bulunuyor. Akşam açıklanacak kararlar hem geleneksel hem de kripto para piyasalarının yönünü net şekilde belirleyebilir.

Fed’in Aralık ayı toplantısında faiz artırımının net şekilde konuşulması, uzun süredir yükseliş trendinde olan piyasaları ciddi şekilde bir düşüş hareketine sokarken, kripto para piyasaları da bu durumdan ciddi şekilde etkilendi.

Bitcoin‘de çok sert bir düşüş yaşanırken en büyük kripto para birkaç gün önce 33 bin doların da altını gördü ancak çabuk toparladı.

Parasal sıkılaşma mı başlıyor?

Powell 9 trilyon dolarlık bilançolarını bu sene artırmayı düşünmediklerini parasal sıkılaşmaya gitmeyi plânladıklarını söylemişti. Bitcoin, parasal sıkılaştırma beklentilerini net şekilde etkileyecek Fed kararı öncesinde, ABD hisse senedi vadeli işlemlerindeki yükselişe benzer şekilde hareket ediyor. Dün 36 bin doların da altına düşen BTC, haberin yazıldığı dakikalarda ise 38 bin dolardan işlem görüyor.

Bitcoin ve hisse senetleri korelasyonunda zirve görüldü

Bitcoin’in hisse senetleriyle korele olup olmadığı konusu senelerdir tartışılıyor ancak bu ay varlıklar arasındaki korelasyon zirve yaptı. Parasal sıkılaşma mesajı, zaten bu zamana kadar rekor üstüne rekor kıran Nasdaq ve S&P 500 hisselerinde ciddi düşüşlerin gelmesine sebep oldu. Bitcoin’de de benzer hareketlerin görülmesiyle beraber korelasyon seviyesi zirveye ulaştı.

Bitcoin faiz artırımını fiyatladı mı?

Fed başkanı Jerome Powell’ın akşam saatlerinde yapacağı açıklama hem hisse senetleri hem de kripto paralar açısından belirleyici olacak. ABD medyasından Bloomberg’e konuşan Copper.co araştırma yöneticisi Fadi Aboualfa konuyla ilgili şunları söyledi:

“Piyasalar faiz artırım açıklamalarını fiyatlamış olabilir. Bence son satışların ardından Fed, tonunu biraz aşağı çekecek ve paniği önleyecek. Bitcoin de genel piyasa hareketlerini takip edecektir”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl