Fed New York: Ödemelerin geleceği sabit coin’lerde değil

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) sabit coin'lerle ilgili yaptığı regülasyon çalışmasından günler sonra kurumun New York kolundan ilginç bir değerlendirme geldi. Yazılan raporda kurum, sabit coin'lerin ödemeler konusunun geleceğinde yeri olamadığını belirtti ve tokenize varlıkları işaret etti.

fed

Fed New York’un Pazartesi yayımladığı raporda 5 araştırmacı, dağıtık defter teknolojisinin geleneksel finansa entegre edilmesi durumunda sabit coin’lerin, ödemelerin geleceğinde yeri olamayacağını iddia ettiler.

Kaliforniya Üniversitesi’nden Rod Garratt’la birlikte Fed’in araştırma grubundan Santa Barbara, Michael Lee, Antoine Martin ve Joseph Torregrossa raporu yazan kişilerdi.

“Likit ve güvenli varlıklar gereksizce bağlanıyor”

Bilindiği üzere sabit coin’lerin sabit kalabilmeleri için onları destekleyen varlıklara ihtiyaçları var. Ve bu varlıklar büyük oranda ABD doları oluyor. Ancak Fed’in araştırma grubu, sabit coin desteğinin bazı varlıkların gereksiz şekilde bağlanmasına yol açtığını düşünüyor:

“Sabit coin’ler sisteminde onları hem likit hem de güvenli varlıklara bağlamak gerekiyor. Ama bu durum da, o varlıkların diğer kullanım alanlarına giremeyeceği anlamına geliyor. Örnek olarak bankaların likidite ihtiyacı olduğunda bu varlıkları kullanamazlar. Dolayısıyla sabit coin kullanımı aslında güvenli ve likit varlıklarda çeşitli kesintilere ve yokluk durumlarına neden olabilir.”

“Özel banka banknotları gibi olabilir”

Araştırmacı grup, sabit coin’lerin ABD’de bankaların kendi banknot ve paralarını çıkarabildiği dönemdekine benzer sorunlar yaşatabileceklerini de belirtti:

“Özel bankaların çıkardığı banknotlar karşılığı net şekilde olan paralar değillerdi ve onlara sahip olan kişilerin, elindeki banknotu nominal değerinden kabul edip etmemeyi düşünmesi gerekiyordu. İşte sabit coin’ler de aynı sorunları tekrardan karşımıza çıkarabilir”

“Mevduatlar, banka sistemine dolaşan tokenize varlıklara dönüşebilirler”

Fed New York’un araştırma makalesinde, merkez bankalarının, ödeme sistemlerinin güvenliğini sağlamaları için merkezi kalmaya devam etmeleri gerektiği vurguılandı ve tokenize varlıkların bankalar tarafından kullanılmaya başlamasının sabit coin’lere olan ihtiyacı ortadan kaldıracağı belirtildi:

“Tokenize mevduatşarın arkasındaki mantık çok nettir. Banka mevduat sahipleri, mevduatlarını dijital varlıklara çevirme hakkına sahip olduktan sonra bu varlıklar dağıtık defter sisteminde gezebilecektir. Ve sistemde görülen tokenize varlık da, şu anki mevduatlar gibi bir değer ifade edecektir.”

“Transfer gerçek değer üzerinden yapılır”

Müşterilerin bu tokenize mevduatlarını mal veya hizmet alımında da kullanabilecekleri belirtilen yazıda şu ifadeler de yazıldı:

“Müşteriler mevduatlarını mal ya da hizmetler için de kullanabilir ve bunu şu anki ödemeler altyapısıyla da icra edebilirler. Ödemeyi alan işletmeler de, varlığın kaynağının neresi olduğu konusunda endişe duymazlar.Ayrıca transfer de o anki gerçek kur ve değer üzerinden yapılır”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl