Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

ICO’dan topladığı para ile bir Ferrari ve milyon dolarlık ev aldı

SEC'nin açıklamasına göre, 2018'de gerçekleştirilen iki ICO'nun arkasındaki isim, buradan topladığı paralarla kendine bir Ferrari, milyon dolarlık ev ve lüks eşyalar satın aldı. Dünyaca ünlü rapçi T.I. da bu ICO'ların birinin tanıtımında yer almasından dolayı cezaya çarptırıldı.

ferrari

SEC tarafından Cuma günü yayınlanan açıklamada, film yapımcısı Ryan Felton’un iki ICO’dan elde ettiği gelirleri kötüye kullandığı ve kripto paralarla “wash trading” yaptığı bildirildi.

Bu ICO’lar canlı yayın platformu FLiK ve dijital varlık alım satım platformu olan CoinSpark’ın ICO’larıydı. Kurum, ünlü rapçi T.I. ve Owen Smith, Chance White, William Spark Jr. adlı kişileri de yatırımcılara projelerden ödeme aldıklarını açıklamadan ICO’lardan token satın almalarını önerdikleri için menkul kıymet yasalarını ihlal etmekle suçluyor.

Ferrari, lüks ev ve eşyalar…

Adalet Bakanlığı’na göre Felton, yatırımcılar için 2 milyon dolardan daha fazla zarara yol açtı. SEC açıklamasında Felton FLiK token’larını gizlice kendisine aktardı ve piyasada satarak ek 2.2 milyon dolar kâr sağladı. Dahası Felton’un SPARK token’larının fiyatını şişirmek için manipülatif alım satımlar yaptığı da öne sürülüyor. Ayrıca Felton’un zimmetine geçirdiği paralarla bir Ferrari, milyon dolarlık bir ev, elmas takılar ve çok sayıda lüks eşya aldığı iddia ediliyor.

Ünlü rapçiye 75 bin dolar ceza

Sahne adı T.I. olan ünlü rapçi Clifford Harris Jr. da FLiK ICO’sunu tanıtmasıyla ilişkili suçlama üzerine ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile ceza anlaşmasına vardı.

Buna göre T.I., 75 bin dolarlık bir para cezası ödeyecek ve beş yıl boyunca dijital varlık menkul kıymet satışlarına katılamayacak. Felton ise dolandırıcılık ve manipülasyon suçlamalarıyla karşı karşıya. Adalet Bakanlığı da Felton aleyhine suç duyurusunda bulundu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. x Cevapla

    milyon dolara karşılık 75bin tl ceza vay anasını be