Amerikan finans devi, Bitcoin madencilik şirketinin ortağı çıktı

Yönetimi altında trilyonlarca dolarlık varlık bulunan Amerikan finans devi Fidelity, Kanadalı Bitcoin madencilik şirketi Hut 8'in ortağı çıktı.

fidelity

2014’ten bu yana madencilik yaptığı bilinen dev varlık yönetimi şirketi Fidelity’nin, Kanadalı Hut 8 madencilik firmasının hisselerinin yüzde 10’undan fazlasına sahip olduğu ortaya çıktı.

The Block’ta yer alan habere göre, Kanada merkezli madencilik şirketi Hut 8, cuma günü Ontario Menkul Kıymetler Borsası’na verdiği aylık raporunda Fidelity’nin, şirketin hisselerinin ve hisse alım haklarının bir bölümüne sahip olduğunu, bu hakkın da yaklaşık yüzde 10.6’lık hisseye eşit olduğunu belirtti.

Kanada’da şirketlerin, kurumsal yatırımcılarını açıkladıkları AMR dosyasında belirtilen bilgilere göre; Fidelity ana hisselerden 8,396,138, ana hisse alım hakkından 2,054,956 adet tutuyor. Toplam tutulan hisse senedinin ödenmemiş karşılığı olarak da yaklaşık yüzde 10.58’lik bir hak bulunuyor.

Halka arzdan sonra 8 milyon dolarlık madencilik makinesi aldılar

Hut 8 madencilik şirketinin, otoritelere bilgi vermesini zorunlu kılan olay ise firmanın 25 Haziran’da başlattığı bir halka arzdı. Buradan yaklaşık 8,34 milyon dolar toplandı ve bu parayla da kapasiteyi artırmak için MicroBT’nin Whatsminer M30S, M31S ve M31S+ gibi makineleri alındı.

Fidelity’nin madencilik sektörüne yatırımları yeni değil. Firmanın 2014 yılından bu yana madencilik yaptığı biliniyor. Hatta Fidelity bu senenin başında operasyonlarını yönetmesi için bu konuda uzman bir mühendis bile işe almıştı.

Fidelity’nin bir sözcüsü konuyla ilgili yaptığı açıklamada ise son birkaç yılda madencilik konusunda kendilerini geliştirmek için çok çalıştıklarını, özellikle donanım tedariği, konum araştırması, çiftlik kurulması ve endüstrinin ekonomi dinamikleriyle ilgili ciddi tecrübeler kazandıklarını söyledi.

2017 yılında operasyonlarına başlayan Hut 8 ise ciddi şekilde zarar eden bir firma. 2019’ın ilk çeyreğinde 1.3 milyon dolar zarar eden şirket, vergiler düşüldükten sonra da şimdilik 0.6 milyon dolar zararda görünüyor.

Toronto Borsası’nda listelenmiş olan Hut 8’in Mart 2018’den bu yana hisse fiyatında yaşadığı düşüş ise yüzde 65. Şirketin şu anki piyasa değeri 80 milyon dolar, hisse fiyatı ise 0.82 dolar.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl