Madencilerden Filecoin’e “fork” tehdidi

Filecoin'in hala ana ağa geçici yapamamış olması karşısında endişe içinde olan madenciler, Filecoin'i çatallamakla tehdit ediyor.

filecoin

Bir Filecoin madencilik şirketi olan MIX Group, ana ağ faaliyete geçmeden önce blok zincirini çatallamakla tehdit ediyor.

MIX Group Başkanı Weiping Han, düzenlediği basın toplantısında, birçok Filecoin madencisinin yanı sıra Node Capital’in kurucusu ve Huobi’nin kurucu ortağı Jun Du gibi risk sermayedarlarının da kendisini desteklediğini söyledi.

Neden tehdit ediyorlar?

Çin merkezli bazı madenciler, Filecoin’in bir türlü faaliyete geçmemiş olmasından şikayetçi. Filecoin, 2017 yılının Eylül ayında bir ICO düzenlemiş ve bu ICO’da yaklaşık 260 milyon dolar para elde etmişti. Aradan üç yıldan biraz fazla bir süre geçmesine rağmen Filecoin, bir türlü mainnet’e (ana ağ) geçiş yapamadı. İlk önce bunun için Ocak ayı hedeflenmişti fakat lansman daha sonra koronavirüs nedeniyle Şubat ayına ertelendi. Ardından bir erteleme daha geldi. Ağın henüz faaliyete geçmemiş olması, madencilerin tehdidinin ardında yatan temel etken. Bunun yanında Filecoin’in topluluktan gelen endişelere karşı tepkisiz kaldığı ve yönetimin merkezileştiğinden de yakınıyorlar. Grup adına konuşan Han, ayrıca donanım kısıtlamalar, kriptografi ve işlem bant genişliği gibi diğer teknik meselelerden de şikayetçi.

Filecoin, ana ağ lansmanını Ekim ayında gerçekleştirmeyi hedefliyor. Han ise çatallanma testinin Cumartesi günü başlatılacağını bildirdi.

Öte yandan bu Filecoin’in çatallanması için ilk girişim değil. Daha önce, Github’da Filecoin Vision adlı bir proje yayınlanmıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl