Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Filecoin’den madencilik krizi iddialarına açıklama

Madencilik krizi iddialarıyla çalkalanan ve token fiyatının da yüzde 25'lik düşüş yaşadığı Filecoin'den "grev" açıklaması geldi. Projenin kurucusu, böyle bir durum olmadığını ve tam tersi madencilerin çok ciddi paralar kazandığını belirterek "Tonla para kazanıyorlar" ifadesini kullandı.

Geçtiğimiz hafta büyük heyecanla başlatılan Filecoin projesinde 24 saat geçmeden madencilerin problemleri gün yüzüne çıkmış ve grev dedikoduları arasında FIL token fiyatı 100 dolara kadar çıkmasına rağmen kısa süre içinde 30 dolara kadar inmişti.

Bilindiği üzere herkesin merakla beklediği Filecoin, AWS gibi depolama sistemi sağlayıcılarına alternatif olarak ortaya çıkmıştı. Buna rağmen kısa sürede bir madenci krizi yaşanmış ve projenin ekonomik sisteminin madencilerin çok fazla fon elde edememesine neden olduğu belirtilmişti. En büyük 5 madencinin ise bir çatallanma istediği iddia ediliyordu.

“Grev yok, blokzincirde güç kaybı yaşanmadı”

Filecoin kurucusu Juan Benet ise tüm bu iddialara yanıt verdi:

“Madenci greviyle ilgili olarak sorular alıyorum. Bu tamamen mantıksız. Bir grev söz konusu değil. Madenciler depolamanın gayet iyi olduğunu yaptıkları işlerle kanıtlıyorlar. Ağda beklenmeyen bir güç kaybı da yaşanmadı. Madenciler protokol neyi gerektiriyorsa onu yapmaya devam ediyorlar ve neredeyse TONLA da para kazanıyorlar”

Filecoin Operasyon Başkanı Ian Darrow da şunları söyledi:

“Madencilerin ağa katılmak için olumlu bir şekilde teşvik edildiklerinden eminiz “Çevrim dışı olan herhangi bir madenci de tespit etmedik”

Madencilere ilk etapta destek kredisi geldi

Firma ayrıca yapılan eleştirilerin doğru olmadığını kanıtlamak için de bir repor yayınladı ve desteğe ihityacı olduğunu düşündüğü madenciler için yaratılan yeni kredi programlarının ortaya konulduğunu açıkladı. Kurucu Benet konuyla ilgili olarak attığı tweet’te şirketi denetleyen Protocol Labs’in TBA adlı bir ortak ile çalışarak daha geniş kredi imkanı sağlanıncaya kadar, madencilere ilk etapta küçük krediler verildiğini belirtti.

“Tek bir büyük madenci bile ‘Bırakıyorum’ demedi”

Operasyon Başkanı Darrow ayrıca, madencilerin hâlâ depolama kapasitesi sağladıklarını ve sadece son 3 saatte bile 2 pebibayt’lık alan yaratıldığını söyledi. (1 pebibayt yaklaşık 1 milyon gigabayt’a eşit):

“Tek bir büyük madenci bile sistemden çıkacağını ya da madenciliği durduracağını söylemedi”

Tüm bu açıklamalara rağmen Çin Filecoin topluluğunda önemli bir isim olan ve Space Cloud CEO’su Lai Chuhang ise madencilerin yardıma ihtiyaçları olduklarını ve bu konuda kimsenin bir şey yapmadığını iddia etti:

“Kimsenin devam edecek parası kalmadı”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl