Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Filistin, kendi Bitcoin’ini yaratmayı düşünüyor

Filisin, ekonomide bağımsızlığı elde edebilmek için dijital bir ulusal para birimi geliştirmeyi düşünüyor. Ulusal para birimine sahip olmayan ve bunun yerine günlük hayatta başka bir ülkenin para birimini kullanan pek çok ülke var. Örneğin Doğu Timor, İngiliz Virgin Adaları, Palau ve Zimbabwe ABD Doları kullanıyor. Benzer şekilde Karadağ, San Marino ve Kosova da Euro kullanıyor. Filistin ise ABD Doları, Ürdün Dinarı ve İsrail Şekeli gibi para birimleri bir arada kullanılıyor. Ancak şimdi Filistin Maliyesi farklı bir planlama içerisinde. Filistinli yetkililerin, kendi...

Filisin, ekonomide bağımsızlığı elde edebilmek için dijital bir ulusal para birimi geliştirmeyi düşünüyor.

Ulusal para birimine sahip olmayan ve bunun yerine günlük hayatta başka bir ülkenin para birimini kullanan pek çok ülke var. Örneğin Doğu Timor, İngiliz Virgin Adaları, Palau ve Zimbabwe ABD Doları kullanıyor.

Benzer şekilde Karadağ, San Marino ve Kosova da Euro kullanıyor. Filistin ise ABD Doları, Ürdün Dinarı ve İsrail Şekeli gibi para birimleri bir arada kullanılıyor.

Ancak şimdi Filistin Maliyesi farklı bir planlama içerisinde. Filistinli yetkililerin, kendi dijital para birimlerini geliştirmeyi amaçladıkları ortaya çıktı.

Halihazırda dolaşımda olan bir dizi dijital para birimi var. Tabii ki Bitcoin en popüler ve en yaygın olarak kullanılanı. Kripto para birimleri, merkez bankası gibi merkezi bir para otoritesi tarafından verilmez.

Bununla birlikte bazı merkez bankaları, Bitcoin ve altcoinlerden ilham alarak ulusal kripto para birimleri başlatma fikrini de değerlendiriyorlar.

Senegal, örnek bir kripto para birimi oluşturmuştu. Benzer planları İsveç ve Çin de ele aldı.

Dolayısıyla şayet uygulamaya konursa bir Filistin dijital para birimi bu bakımdan ilk veya tek olmayacak ancak ilginç bir kullanım örneği ortaya çıkaracak: Herhangi bir nedenle kendi para birimlerini piyasaya sürmekte sorun yaşayan ülkeler, dijital para birimlerini alternatif olarak görebilirler.

Planlanan dijital para birimi, Filistin’in İsrail karşısında kendi ekonomik bağımsızlığını ilan etmesine ön ayak olabilir.

Filistinli yetkili Azzam Shawwa, Reuters’a verdiği demeçte bu planın beş yıllık stratejinin bir parçası olduğunu belirtti.

Kendi para birimi olmayan ülkeler için Bitcoin bir alternatif olabilir

Filistin’in bir ulusal para birimi olabilir ya da olmayabilir ancak kendi para birimleri olmayan ülkeler her zaman Bitcoin’i bir alternatif olarak kullanabilirler.

Ünlü gazeteci Max Keiser, 2013’te RT’ye verdiği bir demeçte şunları söylemişti:

“Orta Doğu çölünde kendisinden önce gelen manevi liderler gibi Bitcoin, ezilen ve unutulmuş insanlara mucizevi bir armağandır. Filistin ekonomisi, maalesef çoğunlukla yabancıların yararlandığı milyarlarca dolarlık bir ekonomidir. Fakat Bitcoin resmi para birimi olarak kabul edildiğinde Filistinliler, kendi ekonomik kaderlerini şekillendirebilirler.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Alkım Yılmaz Kadaif Cevapla

    Bu bence Filistin ekonomisi için harika bir fikirdir.