Finans devi Santander’den token’laştırılmış kredi sistemi

İspanya'nın önemli finans kuruluşlarından biri olan Santander, yıllardır yüksek enflasyonla boğuşan Arjantin'de tarım üreticileri için yeni bir kredi verme tarzı uygulayacağını duyurdu. Şirket, tarım emtialarının desteklediği token'lara dayalı bir kredi sistemi sunacağını açıkladı. İhraç edilen sabit coin'ler içinde buğday, mısır ve soya gibi ürünlerin token'ları bulunuyor.

İspanya’nın çokuluslu finans şirketi Santander, yaptığı açıklamayla Arjantin’de tarım sektörü için yeni bir kredi çeşidi sunacağını duyurdu. Şirket, proje için yeni kurulan bir startup olan Agrotoken ile anlaşmaya vardığını ve firma token’larının soya, buğday ve mısır gibi tahıllara bağlı fiyatlandığını belirtti.

1 tonluk tahıl temsil eden token’lar!

Agrotoken, depolarda saklanan birer tonluk tahıl çeşitleriyl desteklenen sabit coin’ler ihraç ediyor. Sabit coin’lerin içinde soya (SOYA), mısır (CORA) ve buğday (WHEA) token’ları da bulunuyor. Her token’ın değeri, o ürünün ABD doları cinsinden değerine bağlı olarak işlem görüyor. Santander’den yapılan açıklamada, Arjantin’de şu anda ürünlerin doğruluğunu test etmek için bir pilot projenin de başladığı belirtildi.

Agrotoken da verdiği bilgilerde, çokzincirli bir altyapıya sahip olduğunu ve Ethereum, Polygon ve Algorand platformlarıyla uyumlu olduğu bilgisini veriyor.

Santander’in açıklamasına göre ayrıca, her bir tonluk tahıl, PoGR olarak adlandırılan “Tahıl Rezervi Kanıtı” ismindeki bir sistem aracılığıyla doğrulanacak. Agrotoken’ın 2020 yılında yazılan whitepaper’ında da, PoGR sertifikası yaratmak için tarım üreticilerinin oracle’ları nasıl kullanacağı da anlatılıyor. PoGR sertifikaları, üreticilerin daha sonra elde edecekleri kazançlar için bir teminat görevi görüyor. Daha sonra ise token’lar üretiliyor ve üreticinin cüzdanına aktarılıyor.

Tohum, benzin ve makine de alınabilir

Agrotoken’a göre üreticiler token’lar ile şirket websitesi üzerinden de alışveriş yapabilirler. Kullanıcılar tohum, makine ve benzin gibi ürünleri bu token’larla alabilmelerinin yanı sıra ayrıca, yine site üzerinden daha önceden parası ödenmiş kredi kartlarını da edinebiliyorlar.

Santander şirketi de Kasım ayında yaptığı açıklamada Arjantin’de 225 milyon dolarlık ve 3 seneye varan bir yatırım plânladığını açıklamıştı.

Uzun süredir ekonomik krizle boğuşan Arjantin’de, Ocak ayında enflasyon rakamları da son 9 ayın zirvesinde gelmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl