Finansal Hizmetler Komitesi kriptoda sabit coin yasa tasarısını açıkladı

ABD Temsilciler Meclisi'nin çarşamba günkü sabit coin oturumunda tartışılacak olan yasa tasarısı resmen açıklandı. Tasarı, daha önce birçok kez söylendiği gibi sabit coin ihraççısı şirketlerin, çıkardıkları kripto parayı en az 1'e 1 şekilde rezervler ile desteklemesini zorunlu tutuyor. .

ABD’de özellikle 2022 yılında çok tartışılan sabit coin’ler konusunda çarşamba günü Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde önemli bir toplantı yapılacak. Toplantıya Circle şirketinin Küresel Politika Yöneticisi Dante Disparte’nin yanı sıra New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı başkanı gibi önemli katılımcılar iştirak edecek.

Bu toplantıda tartışılacak en önemli unsur ise, hafta sonu resmen açıklanan sabit coin yasa tasarısı olacak. Tasarıdaki en önemli madde, çıkarılacak olan sabit coin’lerin en az 1’e 1 şekilde rezervler ile desteklenmesi konusu olacak. Tasarıda rezervlerin; ABD doları, talep edilen mevduatları koruyan sigorta fonları, Hazine tahvilleri ve merkez bankası mevduatlarından oluşabileceği yazılıyor.

Banka olmayan ihraççılardan Fed sorumlu

Tasarıdaki önemli maddelerden biri de, bankacılık lisansı olmayan sabit coin ihraççılarının regülasyonlarından sorumlu olan kurumun Fed olarak gösterilmesi… Regülatörlerden onay almadan sabit coin ihraç edenler ise 5 yıla kadar hapis ve 1 milyon dolara kadar para cezası ile karşılaşacak.

Yasa tasarısında değinilen konulardan biri de bir başka dijital varlık tarafından korunan sabit coin’ler oldu. Fiyatın sabit tutulması için başka bir dijital varlığa dayanan bu sabit coin’lerin, tasarı kanunlaştıktan sonra çıkarılmaları durumunda, resmen dolaşıma girebilmeleri için de 2 senelik bir kontrol süresi gerekiyor.

Fed üyeleri risk konusunu araştıracak

Tüm bunlarla birlikte sabit coin tasarısının Fed yönetim kuruluna da adeta bir ev ödevi verir gibi, görevlendirmede bulunduğu görülüyor. Tasarının kanunlaşması durumunda Fed yönetim kurulu dijital doların Fed’in para politikası araçları ve ülkenin finansal durumuna etkisini de araştırmak ve konuyla ilgili bir rapor yazmak durumunda kalacak.

Özellikle Circle yöneticisi olan Disparte’ye , USDC’nin geçtiğimiz ay yaşadığı “1 dolara olan denge kaybı”nın sorulmasına kesin gözüyle bakılıyor. Hatırlanacağı üzere bankacılık krizinin etkileriyle USDC’nin 1 dolara olan dengesi 0.83 dolara kadar düşmüştü.

Sabit coin’lerin uzun süredir tartışıldığı ABD’de, geçen sene mayıs ayında yaşanan Terra LUNA ve ona bağlı algoritmik sabit coin UST çöküşleri özellikle büyük ses getirmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl