ABD Finansal Hizmetler Komitesi kripto tasarısını kabul etti

Hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi Parti milletvekillerinin çalışmasıyla hazırlanan “Dijital Varlık Piyasa Yapısı ve Yatırımcı Koruma Yasası” Finansal Hizmetler Komitesi tarafından kabul edildi. Tasarı, 35'e 15'lik oyla onaylandı.

abd temsilciler meclisi kongre

ABD’nin en önemli komitelerinden biri olarak kabul edilen ve Temsilciler Meclisi bünyesinde bulunan Finansal Hizmetler Komitesi, kriptoda regülasyonlar için büyük önem taşıyan bir yasa tasarısını dün kabul etti.

“Dijital Varlık Piyasa Yapısı ve Yatırımcı Koruma Yasası” adıyla bilinen kanun tasarısı 35’e 15’lik oyla geçerken, iki parti vekillerinden de destek almayı başardı.

Gücü CFTC’ye veriyor

Bir kripto paranın menkul kıymet ya da emtia olup olmadığıyla ilgili net açıklamalar içeren tasarı, regülasyon gücünü daha çok Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’na (CFTC) veriyor. Ancak Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) da sürecin dışarısında bırakılmıyor. İki kurumun ortak kural çıkarabilmesini de sağlayan tasarı NFT’ler ve merkeziyetsiz finans ile ilgili de önemli şekilde yol gösteriyor.

Öte yandan tasarı bugün, bir başka önemli komite olan Tarım Komitesi tarafından da görüşülecek. Bu komitede, yasa tasarısıyla ilgili olarak CFTC’ye 120 milyon dolarlık bir ek bütçe verilip verilmeyeceği oylanacak. CFTC, Tarım Komitesi tarafından denetleniyor.

“Finansal devrime dönüşebilir”

Tasarının kabul edilmesiyle ilgili konuşan Cumhuriyetçi Kongre üyesi ve Finansal hizmetler Komitesi başkanı Patrick McHenry şu ifadeleri kullandı:

“Singapur, Birleşik Krallık ve Avustralya regülasyonlarını oturtmaya başladı. ABD olarak biz geride kalma tehlikesiyle karşı karşıyayız. Şu an içinde bulunduğumuz durum bir yazılım devrimidir ve doğru yönetilirse bir finansal devrime de dönüşebilir”

McHenry, son Finansal Hizmetler Komitesi duruşmasında SEC başkanı Gary Gensler’a sorduğu sert sorular ve takındığı alaycı üslupla hatırlanıyor.

Kripto düşmanı Sherman: SBF’nin hoşuna giderdi

McHenry’nin başkan yardımcısı olarak görev yapan Demokrat üye Maxine Waters da tasarıyı “Kriptonun dilek listesi” olarak nitelendirirken, kripto para karşıtlığıyla bilinen Brad Sherman ise yine ilginç bir yorum yaptı. Sherman, “Bu tasarı SBF’nin çok hoşuna giderdi” dedi.

Tasarının yasalaşması için önünde Senato ve Temsilciler Meclisi gibi oylamalar bulunuyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl