Finlandiya elindeki Bitcoin’leri satmaya karar verdi

Finlandiyalı yetkililer, büyük bölümü 2016'da ele geçirilen Bitcoin'leri satmaya karar verdiler. Bugün yaklaşık 79 milyon dolar değerinde olan Bitcoin'leri elden çıkarmak için aracı kurum aranıyor.

bitcoin-para

Finlandiya’da uyuşturucu baskınlarından elde edildiği bildirilen 1981 Bitcoin devlet otoriteleri tarafından satılmak isteniyor. Şu anda Finlandiya Gümrüğü’nde tutulan BTC’lerin değeri yaklaşık 79 milyon dolar.

Ülkenin Gümrük Finans yöneticisi olan Pekka Pylkkanen, Bitcoin satışının güvenli olması için konuyla ilgili aracı bir kuruluşun satışı yapacağını açıkladı.

3 borker’lık firmasıyla anlaşma imzalanacak

Gümrük İdaresi’nin satışın yapılması için 3 broker’lık firmasıyla iki yıllık anlaşma imzalamayı plânladığı belirtilirken, sözleşmelerin yaklaşık 250 bin dolara yapılacağı belirtildi. Daha fazla Bitcoin ya da diğer kripto paraların ele geçirilmesi durumunda ise broker firmalara ödenecek rakam 2 milyon euroya kadar çıkabilecek. Fiyat Bitcoin’in fiyat volatilitesine göre belirlenecek.

1666 BTC tek kişiden…

1981 BTC’nin 1666 tanesi ise 2016 yılında Finli uyuşturucu kaçakçısı Douppikauppa’dan ele geçirilmişti. Ele geçirilen Bitcoin’lerin nerede saklanacağı ülkede o dönem çok tartışılmış ancak otoriteler, BTC’lerin herhangi bir dijital platformda tutulmasının yasak olduğunu açıklamışlardı.

Korkudan satamadılar

Gümrük İdaresi ise 2016’da ele geçirilen Bitcoin’leri 1 sene sonra fiyat artışı yaşanmasına rağmen satamadı. Yetkililerin, satış yapıldıktan sonra BTC’lerin yeniden uyuşturucu kaçakçısının eline geçme korkusuya satışı gerçekleştiremedikleri belirtiliyor. 2018’de bir kez daha satış denenmiş ancak yine aynı sebeple uygulamaya konulamamıştı.

Ancak yükselen fiyatlar Finli otoritelerin yüksek kâr ile Bitcoin satışının önünü iyice açmış durumda. Bilindiği üzere ABD, düzenli olarak yasadışı faaliyetlerden ele geçirdiği kripto paraları açık artırma usulüyle satıyor. İlk satışı da 2014 yılında yine ABD yapmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl