Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Firo’ya %51 saldırısı, borsaları milyon dolarlık kayba uğrattı

Daha önce Zcoin olarak bilinen ancak yakınlarda Firo olarak yeniden markalanan gizlilik odaklı kripto para, 18 Ocak’ta bir %51 saldırı yaşamıştı.

%51 saldırısı, ağdaki işlem gücünün %50’sinden fazlasının ele geçirildiği ve böylece işlemlerin değiştirilip geri alınabildiği bir saldırı türü. %51 saldırısının ardından çift harcama (double spend) adı verilen bir yöntemle saldırı kazanca dönüştürülüyor. Proof-of-work’e (PoW) dayalı blok zincirlerinde görülen bu saldırı türü, özellikle küçük blok zincirleri için önemli bir tehdit. Daha önce de Ethereum Classic, Horizen, Bitcoin Gold, Grin ve Beam gibi zincirler %51 saldırıları yaşadılar.

Saldırının ardından dün Firo ekibinden yeni bir açıklama daha yapıldı.

Buna göre, saldırıdan dolayı borsalar ve borsa kullanıcıları parasal anlamda zarar gördüler.

Açıklamada, Binance’in zararının 906,771.4373 FIRO olduğu belirtildi. Mevcut fiyatlarla 4 milyon dolara karşılık gelen rakamın değişebileceği ve Binance’in güvenlik ekibinin hâlâ olayı soruşturduğu vurgulandı. Bir başka borsa Indodax’ın da 380 bin dolar değerinde 82,741.37 FIRO’luk bir kaybının olduğu kaydedildi. Toplamda iki borsanın kaybı 4.5 milyon dolara yaklaştı. Firo ekibi, borsaların zararlarını karşılayacak çözümler üzerinde çalışıyor.

Açıklamada ayrıca saldırının ekibin çoğunun uyuduğu bir zaman diliminde gerçekleştiğinin de altı çizildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl