First Republic Bank korkuları Bitcoin ve kriptoya yaradı: Yükseliş var

ABD'de yaşanan bankacılık krizinin bitip bitmediği tartışılmaya devam edilirken, dün First Republic Bank ile ilgili gelen çeyreklik veriler korkuları daha da tetiklemiş gözüküyor. Uzmanlar yeni bir kriz olasılığına karşılık Bitcoin'de yükseliş yaşandığını belirtiyorlar.

ABD’de yaşanan bankacılık krizi öncesi yöneticilerinin çok ciddi hisse satışları yaptığı ortaya çıkan ve dev bankalardan 30 milyar dolarlık destek alan First Republic Bank hala zor durumda… Dün akşam saatlerinde bankanın çeyreklik verileri açıklanırken, 2023’ün ilk 3 ayında bankadan 102 milyar dolarlık mevduat çekildiği açıklanmıştı.

Bu durum banka hisselerinde ise büyük düşüşler yaşanmasına neden oldu. Yüzde 50’ye varan hisse düşüşleri yaşanırken, volatiliteden ötürü hisse alım ve satımları askıya alındı. Bankanın elinde 2022 sonu itibarıyla 176 milyar dolarlık mevduat olduğu düşünüldüğünde çekilen miktarın büyüklüğü de net şekilde ortaya çıkıyor. Bankanın hisse değeri de sene başından bu yana %90 oranında düştü.

Bitcoin’e yaradı

Yılbaşından bu yana %70’e yakın bir şekilde yükseliş gösteren Bitcoin ise sınırlı arzı ve sağlam para özelliğiyle yine bankacılık krizinde güçlü kalmayı başarmıştı. First Republic Bank’ın ilk çeyrek verilerinin açıklanmaya başlanmasıyla birlikte de Bitcoin’de fiyat artışı görülmesi dikkat çekiyor. Geçtiğimiz hafta 31 bin dolardan 27 bin dolar seviyesine kadar düşen Bitcoin son 12 saatte 1000 dolardan fazla yükseliş yaşadı.

Uzmanlar yeni bir bankacılık krizi korkusunun tetiklenmesinin Bitcoin’e yaradığını ifade ediyorlar. Bitcoin’deki yükselişin kısa pozisyon alanlar için de faturası ağır oldu. Son 24 saatte en büyük kripto para fiyatının yükselmesiyle, 77 milyon dolarlık kısa pozisyon tasfiyesi yaşandı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl