ABD kurumlarından First Republic’i kurtarmak için acil toplantı

Son günlerde içinde bulunduğu kriz daha da büyüyen First Republic Bank için bir kurtarma planı yaratılmak istendiği belirtiliyor. FDIC, Hazine Bakanlığı ve Fed yetkililerinin konu hakkında acil toplantılar düzenledikleri ifade edildi.

Reuters’ın konuyla ilgili bilgi sahibi 3 kaynağına dayandırdığı haberine göre, ABD Mevduat Sigorta Fonu (FDIC), Hazine Bakanlığı ve Fed, First Republic Bank’in kurtarılması için son günlerde acil toplantılar düzenledi.

Özel sektör mü, devlet mi?

Haberde bankanın kurtarılması için devletin devreye girip girmemesi konusunda hala tam bir karar alınmadığı belirtilirken, özel sektörün de yine devlet garantisi olmadan bankanın kurtarılmasına çekinceyle yaklaştığı yazıldı. Reuters ayrıca devletin bu şekilde toplantılar yapmasının, banka yöneticilerine cesaret verdiğini ve özel sektör ile görüşmelerin bu sayede daha güçlü şekilde devam ettiği kaydedildi.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde Fox News haberinde, devletin en sonunda First Republic’i satın almak zorunda kalacağı belirtilmişti.

Bankanın hisseleri sene başından bu yana %90’dan fazla düşerken, geçtiğimiz sene 150 dolar civarında olan hisse fiyatları şu anda 6 doların biraz üzerinde seyrediyor.

ABD medyasındaki haberlerde ayrıca devlet yetkililerinin, bir devlet kurtarmasından çok, özel sektör alımını tercih ettikleri yazılıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl