Fitch Ratings’den El Salvador’un Bitcoin hamlesi için olumsuz yorum

Dünyaca ünlü derecelendirme kuruluşu Fitch'ten, El Salvador'un Bitcoin'i yasal para ilân etmesiyle ilgili olumsuz bir değerlendirme geldi. Kuruma göre El Salvador'un bu hamlesi, Bitcoin ile hizmet veren sigortacılık şirketleri için yüksek döviz kuru ve kazanç seviyesindeki muhtemel volatilite riskinden ötürü negatif bir güven etkisi yaratacak.

El Salvador’un Haziran ayı başında Bitcoin’i yasal para olarak kabul eden teklifi kanunlaştırması Amerikan kuruluşlarından olumsuz yorumlar almaya devam ediyor. Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) ardından şimdi de derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, bu hamlenin ülkedeki yerel sigorta şirketleri için eksi puan yazacağını belirtti.

“Regülasyon ve uygulama riskleri de mevcut”

Kurum ayrıca, Bitcoin’in dünya çapında henüz fazlaca kullanılmaya başlamadığını, regülasyon kurumları tarafından hala tanımlanmadığını, bu yüzden de El Salvador gibi onu legal para birimi olarak kabul eden bir ülkede regülasyonlar ve uygulama çerçevesinde de riskler oluşacağı yönünde bir değerlendirmede bulundu.

Fitch değerlendirmesinde, Bitcoin’in sigorta şirketleri tarafından, ne kâr ödemesi yapmak için ne de poliçe sunulması için geniş bir yelpazede kullanılmasının beklenmediğini belirtti.

Yapılan basın açıklamasının ilgili bölümünde de şu ifadeler kullanıldı:

“Bitcoin’de vârolan riskler, onun poliçe sahipleri tarafından geniş çapta kullanılıp kullanılmadığına bağlıdır. Eğer poliçe sahipleri ödemelerini Bitcoin ile yapmayı tercih ederlerse, sigorta şirketleri büyük ihtimalle, riskleri azaltmak için Bitcoin’i ABD dolarına çevireceklerdir. ”

El Salvador’daki sigortacılık sektörü, şu anda düşük kredi notlu devlet tahvilleriyle destekleniyor. Fitch yaptığı açıklamada, bu varlıklara eklenecek olan başka yüksek riskli varlıkların bu riski artırmak dışında bir işe yaramayacağını da belirtti.

Bilindiği üzere 9 Haziran tarihinde El Salvador Meclisi’nde kabul edilen ve Bitcoin’i ülkede yasal bir para haline getiren kanun, 7 Eylül tarihi itibariyle yürürlüğe girecek.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl