FLOKI’den Hong Kong SPK’sına staking ve yüksek faiz cevabı geldi

En çok bilinen meme coin'lerden biri olan ve 2023'ün son bölümünde TokenFi platformunu duyuran Floki, Hong Kong SPK'sı olan SFC'nin "şüpheli yatırım ürünü" açıklamasına detaylı bir cevap verdi. Yapılan açıklamada FLOKI'nin, staking hizmeti veren birçok projeden farklı olduğu, SFC'nin açıklamasına saygı duyulsa da korkuların yersiz olduğu belirtildi. FLOKI ayrıca, Hong Kong'lu müşterileri için web sitesinde uyarılar yayımladığını da belirtti.

FLOKI projesinden, Hong Kong’un menkul kıymetler ve vadeli işlemler kurumuna, staking ve faiz cevabı geldi. Yapılan açıklamada FLOKI’nin staking sisteminin, diğer birçok projeden farklı olduğu ve korkulanın aksine, kullanıcıları koruduğu ifade edildi.

“Zor da olsa regülasyonlara uymaya çalışıyoruz”

İnternet ve kripto paraların doğası gereği, içinde bulundukları faaliyetlerin tanımlanmasının gittikçe zorlaştığı bir dünyada her türlü regülasyon kuralına uymaya çalışıldığı belirtilirken, Hong Kong’daki SFC’nin uyarıları üzerine bazı önlemler alındığı yazıldı:

“Floki ve TokenFi staking siteleri üzerinde Hong Kong’lu kullanıcıların bu alana katılmalarının doğru olmadığını belirten uyarılar yerleştirdik. Ayrıca yine Hong Kong’lu kullanıcıların staking programına katılmasını engellemek için fazladan önlemler aldık. Hong Kong’da, aralık ayında başlaması beklenen tanıtım kampanyamızı da bu dönemde durdurmuştuk”

“Staking getirileri daha yüksek çünkü…”

FLOKI’nin staking programının, diğer staking faaliyetlerine göre daha fazla getiri sağlamasının altındaki nedenler de sıralandı ve şu ifadeler kullanıldı:

“VC’lerden büyük yatırımlar almak ya da bir ön satış yapmak yerine TokenFi’daki arzın büyük bölümünü FLOKI stake edenlere ayırdık. Eğer diğer projeler gibi yapsaydık bu arzın büyük bölümü ya VC’lere ya da ön satış üzerinden katılım sağlayanlara kalacaktı. Ama biz her zaman söylediğimiz gibi halkın kripto parası olmaya özen gösterdik. TokenFi arzının yüzde 54’ünü FLOKI stake edenlere ayırdık. 4 yıl sonunda toplamda 156 milyon dolar, FLOKI ve TOKEN stake edenlere verilecek. Ödüller TOKEN olarak verileceği için değişkendir. Staking faizi bu nedenle aşağı ya da yukarı gidebilir. Çünkü TOKEN, TokenFi üzerinde alınıp satılabilen bir varlıktır. Buradaki oranları biz değil, kullanıcıların ilgisi belirleyecektir”

“Geliştiriciler ve sahipler yok olsa bile sistem çalışır”

İki token’ın stake edildiği sistemin merkeziyetsiz olduğu ve proje geliştiricilerinin ortadan kaybolması durumunda bile sistemin çalışmaya devam edeceği de verilen bilgiler arasındaydı:

“Floki/TokenFi ekibi bugün ortadan kaybolursa, kullanıcılar diledikleri zaman tokenlerini stake etmeye devam edebileceklerdir. Ayrıca çekim işlemleri de istedikleri gibi yapılabilecektir. Sistem bizden bağımsız olarak çalışmaya devam edecektir. Öte yandan staking sözleşmesinde, stake edilen token’lar veya ödüller üzerinde hiçbir şekilde kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu ödülleri değiştiremeyiz, artıramayız veya azaltamayız. Ayrıca kullanıcıların token’larına da hiçbir şekilde erişemeyiz ya da müdahale edemeyiz”

“Regülatörlere saygılıyız ama…”

Regülatör kurumlarla her zaman iletişimde olmak istediklerini belirten ekip, staking ödüllerinin yüksek olması konusundaki endişelere saygı çerçevesinde katılmadıklarını ifade etti:

“Her regülatöre büyük saygımız var ve düzenleyicilerle ilgili olabilecek endişeleri gidermek için onlarla iletişim kurmaya ve çalışmaya devam edeceğiz. Eğer staking programlarımız konusunda duyulan endişe, sadece sosyal medya paylaşımlarından kaynaklıysa, buna saygı duymakla birlikte katılmadığımızı da belirtiriz”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl