Flow Coin Nedir? Flow Projesi ve Geleceği

Blok zinciri dünyasındaki süreklilik ve fayda özelliği önemli bir konu olarak masada her zaman yer almıştır. Kripto para piyasalarında en merak edilen projelerden olan Flow hakkında yatırımcılar, Flow Coin nedir, güvenilir mi, nereden ve nasıl alınır gibi sorgular yapıyor. Sizin için Flow Coin’e dair önemli detayları aktaracağımız bir içerikle karşınızdayız.

Flow Coin Nedir?


Flow Coin nedir sorusunu yanıtlarsak, FLOW projesinin native token’ı Flow Coin’dir. Flow ağının yerel para birimi ve yeni, kapsayıcı ve sınırsız dijital ekonominin temel taşıdır. Flow, dijital altyapıysa, FLOW token’ı ağa güç sağlayan yakıttır. Flow Coin, tüm Flow ekonomisi için bir ödeme yöntemi ve aynı zamanda uzun vadeli bir yedek varlık olarak tasarlanmıştır. Token, doğrulayıcılar, geliştiriciler ve kullanıcılar tarafından FLOW ağına katılmak ve ödüller kazanmak için kullanılır. Ayrıca ücretler için ve gelecekteki protokol yönetimine katılmak için kullanılır.

Flow Coin nedir
Flow Coin nedir

Flow Projesi Nedir? 


Ethereum‘da oldukça başarılı bir merkezi olmayan uygulama (D’app) başlatıyorsunuz, ancak oyununuz o kadar popüler ki, blok zincirinin kendisini neredeyse kullanılamaz hale getiriyor. 

2017’de piyasaya sürülen ve kullanıcıların ‘dijital kedileri’ satın almasına, toplamasına ve üremesine olanak tanıyan son derece viral bir oyun olan CryptoKitties’in hikayesi budur.

Ethereum ile hüsrana uğrayan CryptoKitties’in arkasındaki geliştiriciler, karşılaştıkları teknoloji sorunlarını çözmek için yola çıktı. Bu süreçte, popülerleşmesine yardımcı oldukları uygulamalar gibi uygulamalar için özel olarak tasarlanmış yeni bir blok zinciri oluşturdular.

Flow, CryptoKitties blok zinciri oyununun arkasındaki şirket olan Dapper Labs’ın ürünüdür.

Flow projesi nedir
Flow projesi nedir

Kurucuları Roham Gharegozlou, Dieter Shirley ve Mikhael Naayem tarafından yönetilen ekip, blok zinciri tabanlı oyunlar ve dijital koleksiyonlar için bir platform olarak Flow’u geliştirdi.

2020’de piyasaya sürülen Flow oyun alanı, geliştiricilerin, non-fungible token (NFT) adı verilen belirli bir dijital varlık türü oluşturmasına ve takas etmesine olanak tanır. Bir NFT, bir aracı olmadan internet üzerinden nasıl alınabileceği, satılabileceği ve değiştirilebileceği konusunda diğer kripto varlıkları gibidir.

Blok zincirlerin nasıl çalıştığına aşinaysanız, bunların genellikle para birimi geçmişinin tüm durumunu depolayan ve tüm işlemleri doğrulayan düğümlerden oluştuğunu bilirsiniz. Buna karşın Flow, toplam işin düğümler arasında bölünmesine izin vermek için ağının birçok alt bölümünü oluşturmayı amaçlar ve her düğüm yalnızca işlemlerin bir alt kümesini doğrular.

Bunu yapmak için Flow blok zinciri, çok düğümlü, çok rollü bir mimari kullanır. Başka bir deyişle, Flow, bir işlemin doğrulama aşamalarını her bir düğümün sorumluluklarını bölerek dört farklı kategoriye ayırmıştır, bunlar şu şekildedir:

  • Collection Nodes yani Koleksiyon Düğümleri: Dapp’ler için ağ bağlantısını ve veri kullanılabilirliğini iyileştirilir.
  • Consensus Nodes yani Konsensüs Düğümleri: İşlemlerin varlığına ve sırasına karar verilir.
  • Execution Nodes yani Yürütme Düğümleri: Her işlemle ilişkili hesaplamayı gerçekleştirilir. Bu düğümlerin herhangi bir karar verme yetkisi yoktur.
  • Verification Nodes yani Onaylama Düğümleri: Yürütme Düğümleri tarafından yapılan işi iki kez kontrol edilir.

Flow’un yaratıcıları, bu uzmanlık seviyesinin, verimliliği artırmak için görevleri bölerken her düğümün her işlemin doğrulanmasına katılmasına izin verdiğini savunuyor.

Flow Coin Güvenilir Mi?
Flow Coin Güvenilir Mi?

Flow Coin Güvenilir Mi?


Daha önce Axiom Zen olarak adlandırılan Dapper Labs, yatırımcı devi A16z liderliğindeki 11 milyon dolarlık fon sağladığını açıkladıktan sonra 2019’da Flow’u tanıttı. Geliştirici ekibi Dapper Labs, NBA yıldızları Andre Iguodala ve Spencer Dinwiddie tarafından yönetilen ve Flow’da blok zincir tabanlı oyunların geliştirilmesinde kullanılması amaçlanan ikinci bir finansman turuna katıldı.Bu nedenle güven duyulan bir proje olan Flow gelecekte de adından söz ettireceğe benziyor.

Flow Coin Nereden Alınır?


Son dönemin en parlak projelerinden olan Flow Coin, 17 Nisan 2022 itibariyle 2 milyar dolarlık piyasa değerine, 1 milyar toplam arza ve 360 milyon adet de dolaşımdaki arza sahiptir. Flow Coin, neredeyse bütün borsalarda işlem görüyor. Flow Coin’e sahip olabilmek için
Binance, Kraken, Huobi, Gate.io, Bybit, FTX, Coinlist ve OKX gibi büyük kripto para platformlarından USDT, USD, EUR, BNB, BTC, ETH paritelerle alınabiliyor.

Flow Coin nereden alınır
Flow Coin nereden alınır

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl