Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Forbes kriptonun milyarderlerini sıraladı: CZ, SBF, Armstrong başı çekti

Ekonomi ve finans medyasının en önemli kurumlarından biri olan Forbes, kripto para endüstrisinin dolar milyarderi yöneticilerini sıraladı. Birinci sırada 65 milyar dolarlık servetiyle Binance kurucusu ve CEO'su Changpeng Zhao gelirken, FTX'in "genç yıldızı" Sam Bankman-Fried ise onu takip etti.

Dünyanın en önemli ekonomi dergilerinden biri olan ve bu sene Binance borsasından 200 milyon dolar yatırım alan Forbes, en zengin kripto para endüstrisi yöneticilerini sıraladı.

Beklendiği gibi CZ 1 numara

Forves’un sıralamasında beklendiği üzere bir numara olan kişi, dünyanın en büyük borsası olarak görülen Binance’in kurucusu ve CEO’su olan Changpeng Zhao’ydu. “CZ” olarak da bilinen CEO’nun yaklaşık 65 milyar dolarlık serveti bulunuyor. Bu rakamın geçen sene ise 1.9 milyar olması ise dikkat çekiyor. ABD medyasından Wall Street Journal da bu sene yaptığı bir haberde, Binance’in, Coinbase gibi halka arz olması durumunda değerinin 300 milyar doları geçeceğini iddia etmişti. Öte yandan CZ’nin ne kadar kripto parası olduğu ve bunların çeşitliliği bilinmiyor. Bitcoin ve BNB’si olduğuna ise kesin gözüyle bakılıyor.

Bankman-Fried 24 milyar dolar ile ikinci…

Bahamalar merkezli olan ancak özellikle ABD’deki büyüme hamleleriyle göz önünde bulunan FTX borsasının kurucusu ve CEO’su olan 30 yaşındaki Sam Bankman-Fried ise 24 milyar dolarlık servetiyle ikinci sırada yer alıyor. FTX’in teknoloji yöneticisi olan Gary Wang da 5.9 milyar dolar ile en zenginler listesinde yer alıyor.

Tek kripto milyarderi Ripple kurucusu Larsen’di

Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un servetinin de 6.6 milyar dolar olduğu belirtildi. 3. sırada olan Armstrong, bu sene başında Los Angeles’tan 133 milyon dolarlık bir malikane almıştı. Sıralamada Ripple’ın kurucu ortaklarından Chris Larsen de yer aldı. 2019’da Forbes 400 listesindeki tek kripto-milyarderi olan Larsen’in serveti de 4.2 milyar dolar.

Ripple’ın bir diğer kurucusu olan ancak daha sonra şirketten ayrılarak Stellar’ı kuran Jed McCaleb de sıralamadaki yerini alırken, diğer tanınmış zenginler arasında ise; Gemini borsasının sahipleri Winklevoss ikizleri, Digital Currency Group CEO’su Barry Silbert, MicroStrategy CEO’su michael Saylor ve yatırımcı Tim Draper yer alıyor.

Dünyanın en zengin insanı ise Tesla ve SpaceX kurucusu Elon Musk olarak gösterildi. Geçtiğimiz gün Twitter hissesi satın alan, dün ise yönetim kuruluna gireceği belirtilen Musk’ın 295 milyar dolara yakın bir serveti olduğu belirtiliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl