Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Fransa, dijital euro ile denemelere başladı

Fransa Merkez Bankası, dijital euro için testlere başladığını bildirdi. Banka, bu testlerle teknolojinin sunduğu potansiyeli keşfetmeyi hedefliyor.

Fransa Merkez Bankası, dijital euro entegrasyonunu test etmek için deneysel bir program başlattı.

The Block’ta yer alan habere göre, Merkez Bankası, pazartesi günü yaptığı duyuru ile programın 3 aşamalı olduğunu belirtti:

  • Merkez Bankası dijital parasının (CBDC) kullanılarak, geleneksel bankalararası ödemelerin nasıl yapılacağını göstermek
  • CBDC’nin pozitif yönlerini aktarmak
  • CBDC’nin finansal istikrar ve para politikalarındaki etkisini analiz etmek

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Burada amaç, bu teknolojinin bize sunduğu potansiyelleri araştırmak ve token’laştırılan finansal varlıkların ödenmesi için Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini, yenilikçi prosedürlere entegre eden somut politikaları tanımlamaktır” denildi.

Bu amaçla, Fransa Merkez Bankası başvuru çağrısı yapıyor. Başvuranların ise Avrupa Birliği’nde veya Avrupa Ekonomik Alan anlaşmasına taraf bir devlette kurulmuş olması ve Merkez Bankasını temsil eden ödeme token’ının aşağıdaki 3 şarta uyması gerekiyor:

  • Listelenmiş ya da listelenmemiş finansal enstrümanın alınmasına karşı olması
  • Başka bir merkez bankasının dijital parası olmaması
  • Fransa Para ve Maliye Kanunu’nun 54-10-1 2° maddesinde tanımlanan dijital varlıklardan olmaması.

Deney çalışmalarında para yaratılmayacak

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Banque de France, bu deney çalışmalarında para yaratma gerçekleştirmeyecek. Euro cinsinden tutarı dijital olarak yansıtan token, ödemenin yapıldığı gün sonunda yok edilecek” denildi.

Başvurular 15 Mayıs’a kadar yapılmak zorunda. Fransa Merkez Bankası daha sonra Haziran ayında görüşmeleri gerçekleştirecek ve 10 Temmuz’da da kararını verecek. Açıklamada ayrıca bu denemelerin kağıt ve madeni paraların yerine dijital para kullanılması için yapılmadığı da belirtildi.

Banque de France, CBDC deneylerinin ilk olarak Aralık ayında yapılacağını belirtmişti. O dönem, Fransa Merkez Bankası’nın başındaki isim olan François Villeroy de Galhau şunları söylemişti:

“Bir dijital merkez bankası parasının yaratılması etkili ödemelerin koşulu da garantisi de değildir. Bununla birlikte, merkez bankaları olarak bu yenilik çağrısını, özel girişimlerin – özellikle finans devleri arasındaki ödemelerin – ve teknolojilerin hızlandığı, kamu ve siyasi talebin arttığı bir zamanda almak zorundayız. Diğer ülkeler bu anlamda önümüzdeki yolu açtı. Şimdi sıra, hırslı ve planlı bir şekilde çalışmak için bizde…”

Avrupa Merkez Bankası ayrıca, özel sektörün sınır ötesi ödemeleri daha hızlı ve daha ucuz hale getirememesi durumunda, kendi dijital para birimini çıkarma konusunda pozitif olduğunu da belirtti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl