tipobet

Merkez Bankası Başkanı açıkladı: Fransa, 2020’de dijital para testlerine başlıyor

Fransa Merkez Bankası Başkanı, 2020 yılında dijital para denemelerine başlayacaklarını açıkladı. Dijital avro ilk etapta sıradan vatandaşlar tarafından değil, bankalar arasında kullanılacak.

Fransa, 2020 yılında merkez bankası dijital parası için denemelere başlayacak.

Bugün Paris’te bir konuşma yapan Fransa’nın merkez bankası başkanı François Villeroy de Galha, Fransa’nın dijital para çıkaran ilk ülke olmak istediğini söyledi.

Başkan, “2020’nin ilk çeyreğinin sonuna kadar denemelere başlamayı hedefliyoruz.” dedi. Dijital avro ilk etapta sıradan vatandaşlar tarafından değil, bankalar arasında kullanılacak.

Facebook’un dijital parası Libra’nın ortaya çıkışı, Fransa’yı teyakkuza geçirmişti. Hatta, Fransa ve Almanya bir araya gelerek Libra’nın önünü kesme kararı almışlardı. Şimdi Fransa’nın Libra’ya karşı tedbir dizisinin bir parçası olarak dijital para çalışmalarını hızlandırdığı görülüyor.

Sadece Fransa değil, dünyanın pek çok ülkesi yoğun bir dijital para hazırlığı içinde. Çin, kendi dijital parasını geliştirirken aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çeşitli ülkeler, 2020’de deneme çalışmalarına başlayacaklar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun