Fransa Merkez Bankası Başkanı: Kripto paralar egemenliğimizi riske atar

Son dönemde CBDC çalışmalarıyla ön plâna çıkan Fransa Merkez Bankası'nda başkan Francois Villeroy de Galhau, Avrupa Birliği'nin kripto para regülasyonlarına öncelik vermesi gerektiğini söyledi. Galhau, aksi takdirde dijital varlıkların, AB'nin parasal egemenliğini zorlamaya başlayacağını belirtti.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Üyesi ve Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau Paris’teki Europlace finans konferansında konuştu. Çin’in dijital yuan konusundaki ilerlemelerine dikkat edilmesi gerektiğini belirten Galhau, bu durumun euro için de zorluk yaratmaya başlayacağını belirtti.

Avrupa Birliği’ne de uyarılarda bulunan Fransa Merkez Bankası Başkanı, “Avrupa olarak, uluslararası rolümüzü güçlendirme çabalarımız yavaşlıyor. Dikkat etmemiz lazım.” dedi.

“Parasal egemenliğimiz riske girer”

Merkez bankası dijital para birimlerinin yanında kripto para konusuna da değinen Galhau, regülasyonlar konusunda çok fazla zamanlarının kalmadığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Bu durumun aciliyetini belirtmem gerekiyor. Kripto para regülasyonları konusunda 1 ya da 2 senemiz kaldı. Geç kalıyoruz. Harekete geçmemek, parasal egemenliğimizin artık risk altına girmesine sebep olacaktır. Hem dijital paralarda hem de ödemeler konusunda çok daha hızlı olmalıyız”

Daha önce de birçok kez bu konularda uyarılarda bulunan Fransa Merkez Bankası başkanı, özel şirketlerin kendi sabit coin’lerini çıkarmasının da euroyu ciddi şekilde olumsuz etkileyebileceğini belirtmişti.

Fransa, Çin ve İsveç gibi CBDC konusunda en hızlı davranan ülkelerden biri olmasıyla dikkat çekiyor. Fransızlar, Ocak ayında kendi CBDC’sini üretme konusunda bir pilot programın tamamlandığını açıklamışlardı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl