Fransa Merkez Bankası, dijital parada beşinci testleri tamamladı

Fransa Merkez Bankası, bugün yaptığı açıklamada, 18 ve 21 Haziran 2021 tarihlerinde bir dizi yatırım bankasıyla merkez bankası dijital parası (CBDC) testleri yürüttüğünü bildirdi. Testlerde BNP Paribas ve Euroclear gibi bankalar yer aldı.

Açıklamada, deneyin Avrupalı blok zinciri şirketi LiquidShare ile yapıldığı, blok zinciri teknolojisiyle hem listelenmemiş hem de listelenmiş menkul kıymetlerin ihraç ve takasını içerdiği belirtildi. Test sürecinde yer alan diğer kuruluşlar arasında Axa Investment Managers, CACEIS Bank, CIC Market Solutions, Credit Agricole Titres, Euronext, Kriptown, La Banque Postale, Caisse des Depots, ODDO BHF, ODDO BHF AM, OFI AM ve Société Générale Securities Services vardı.

Banka, dijital paralara ilişkin diğer testlerin devam ettiğini, edinilen tüm bilgi ve birikimlerin CBDC’lerin faydalarının analizinde önemli bir rol oynayacağını ifade etti.

Fransa Merkez Bankası, bir yandan dijital para üzerine çalışmalarını derinleştirirken diğer yandan başkan Francois Villeroy de Galhau da kripto para regülasyonlarına öncelik verilmesi gerektiğini savundu. Başkan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, aksi takdirde dijital varlıkların AB’nin parasal egemenliğini zorlamaya başlayacağını öne sürdü.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl