Fransa regülatöründen kripto ve MiCA açıklaması: DeFi dahil değil

Fransa finans regülatörü "Autorite des Marches Financiers (AMF)", geçtiğimiz hafta perşembe günü kabul edilen MiCA düzenlemesi hakkında bir açıklama yaptı. Son onay makamı olan Avrupa Konseyi'nin de kabul etmesi halinde temmuz ayında yürürlüğe girecek olan MiCA'nın 2025 yılının ocak ayından itibaren geçerli olacağı belirtildi.

Avrupa Birliği yargı bölgesiyle beraber tüm dünyada geçtiğimiz sene yoğun şekilde tartışılan MiCA yasa tasarısı geçtiğimiz hafta Avrupa Parlamentosu tarafından kabul edilirken, son onay kurumu olarak ise sadece Avrupa Konseyi kalmıştı.

Almanya’yla birlikte Avrupa’nın en büyük ülkesi olarak görülen Fransa’nın finans regülatörü olan Autorite des Marches Financiers (AMF), MiCA’nın yürürlüğe girişiyle ilgili detaylı bir açıklama yayımladı.

“DeFi ve NFT’ler dahil değil”

MiCA yönetmeliği kapsamında onay alan hizmet sağlayıcıların tüm hizmetlerini AB yargı bölgesinin tümünde verebileceği belirtilen açıklamada DeFi ve NFT’lerle ilgili ise şu ifadeler kullanıldı:

“NFT’ler, MiCA düzenlemesi metninde belirtilen kriterleri karşılamadıkları için bu yasanın dışında kalmışlardır. MiCA’nın yürürlüğe girmesinden sonra 18 ay içinde bu yeni pazarın MiCA’ya entegre olmasından Avrupa Komisyonu sorumlu olacaktır. Aracı bir kurum olmadan kripto hizmeti veren merkeziyetsiz finans hizmetleri, metnin kapsamı dışında tutulmuştur. Ancak Avrupa Komisyonu bu konuda da değerlendirme yapacaktır”

“Memnuniyetle karşıladık”

Yapılan duyuruda ayrıca kurumun, MiCA düzenlemesinin Avrupa Parlamentosu tarafından kabul edilmesini memnuniyetle karşıladığı belirtildi ve şunlar yazıldı:

“AMF, tasarının kabul edilmesini ve Avrupa yasama sürecinin başlatılmasını memnuniyetle karşılamaktadır. Bu düzenleme, Avrupa’da regüle olmuş bir çerçeve oluşturacak ve yatırımcılar için daha iyi koruma sağlayacaktır. Böylece Fransız ve Avrupalı ​​yatırımcılar dünya ile daha güçlü şekilde rekabet edebileceklerdir”

“2025’ten itibaren geçerli olacak”

Yasanın Avrupa Konseyi tarafından kabul edilmesi halinde Temmuz 2023’te yürürlüğe gireceği belirtilen yazıda, geçerlilik tarihinin başlangıcı olarak da 2025 yılı gösterildi:

“MiCA metninin Avrupa Konseyi tarafından kabul edilmesi durumunda yasa 2023 yılının temmuz ayında yürürlüğe girecek ve 2025 yılından itibaren de geçerli olacaktır”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl