Fransa, Singapur ve İsviçre’den karşılıklı dijital para denemesi

Fransa, Singapur ve İsviçre, kendi merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) ve merkeziyetsiz finans (DeFi) sistemleri için deneysel protokolleri kullanarak ilk bölgeler arası testlere başladılar.

Mariana Projesi olarak adlandırılan deneme, finans kuruluşlarının bu tür araçları kullanarak finansal piyasalarda döviz işlemlerini nasıl gerçekleştirebileceğini araştırıyor ve 2023 ortasına kadar bir prensip kanıtı sunmayı hedefliyor.

Proje, otomatik piyasa yapıcı ya da AMM olarak bilinen bir tür piyasa yapıcının yardımıyla ‘varsayımsal’ İsviçre Frangı, Euro ve Singapur Doları CBDC’lerinin sınır ötesi takasını gerçekleştirecek.

AMM protokolleri, para birimleri gibi iki veya daha fazla dijital olarak tokenize edilmiş varlık arasındaki fiyatları belirlemek için algoritmalar ve likidite havuzlarını kullanmak üzere tasarlandı.

Projeden sorumlu olan Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) yaptığı açıklamada, benzer AMM protokollerinin CBDC’lerin sınır ötesi işlemlerini kolaylaştıran yeni nesil finansal altyapılar inşa etmek için kullanılabileceğini söyledi.

Merkez bankaları blok zinciri ve DeFi’ı benimsiyor

BIS İnovasyon Merkezi Başkanı Cecilia Skingsley, “Bu öncü proje, DeFi ekosisteminin gelecek vadeden fikirlerinden bazılarını bir araya getirerek CBDC araştırmamızı yenilikçi sınırlara taşıyor” dedi.

Skingsley gelecekte daha fazlasının gerçekleştirilebileceğine de işaret etti.

Aralarında ABD Merkez Bankası, İngiltere Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası’nın da bulunduğu dünya merkez bankalarının yaklaşık yüzde 90’ı, para birimlerinin dijital versiyonlarını piyasaya sürme üzerinde çalışıyor.

Binance: Kripto için tehdit yok

Dünyanın en büyük kripto borsası Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, merkez bankaları tarafından CBDC’ler konusunda yapılan hamlelerin, blok zinciri teknolojisini doğrulayacağı ve dijital para birimlerine şüpheyle yaklaşanlar arasında güven oluşturacağı için kripto endüstrisi adına bir tehdit olmadığını söyledi.

Changpeng Zhao, Lizbon’da düzenlenen Avrupa’nın en büyük teknoloji konferansı Web Summit’teki konuşmasında, “CBDC, Binance ya da diğer kripto paralar için bir tehdit mi? Ben öyle düşünmüyorum. Ne kadar çok şeye sahip olursak o kadar iyi olacağını düşünüyorum.” Diye konuştu.

CZ, kripto paraların arkasındaki blok zinciri teknolojisinin CBDC’ler için kullanılabilir olması ve hükümetler tarafından benimsenmesi gerektiğini söyledi.

Zhao, kripto para, deflasyonist bir varlık olduğu için CBDC’lerin yerel kriptodan farklı olacağını da sözlerine ekledi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl