Fransa’nın en büyük 3. bankası dijital varlık hizmet onayı aldı

Fransa'nın en büyük yatırım bankalarından biri olan Societe Generale, dijital avrlık hizmetleri vermesi konusunda onay aldı. Banka, bu hizmetleri bir alt kurumu olan Forge vasıtasıyla yürütecek. Banka bu sayede müşterilerinin dijital varlıkları saklamasına da yardımcı olabilecek.

Geçtiğimiz günlerde New York’ta kripto para saklama izni alan BNY Mellon bankasının ardından, şimdi de Fransa’nın en büyük yatırım bankalarından biri Societe Generale, benzer bir lisans aldı.

Sessiz sedasız geçen ay alındı

Verilen izinle birlikte Societe Generale, bundan sonra müşterilerine dijital varlık saklama, alım ve satış yapma hizmetleri sağlayabilecek. Banka bu hizmetleri alt kurumu olan Forge vasıtasıyla verecek. 1864 yılında kurulan bankanın sessiz sedasız bu izni geçen ay aldığı belirtilirken, bankanın 1.5 milyar dolardan fazla varlık yönettiği belirtiliyor. Bankaya izni ülkenin regülatörü olan Finans Piyasaları Otoritesi (AMF) verdi.

Hala tam anlamıyla kripto para ve dijital varlık regülasyonlarının oluşmadığı Fransa’da, birçok girişim sermayesi şirketi regüle saklama şirketleri bulamıyordu. Bu şirketler bundan sonra, ülkenin en büyük bankalarından birini kullanabilecekler.

Societe Generale geçtiğimiz ay da, varlık yönetim firmaları için kripto para tabanlı fonlar oluşturabileceğini ve bu fonları da menkul kıymet departmanı bünyesinde koruyabileceğini açıklamıştı.

Yine Fransız kripto para saklama şirketi Metaco da Haziran ayında yaptığı açıklamayla Forge ile ortaklık kurduğunu duyurmuştu.

MakerDAO ortaklığı hala akıllarda

Hatırlanacağı üzere Societe Generale geçtiğimiz sene Ekim ayında en büyük DeFi protokollerinden biri olan MAKERDAO ile ortak bir çalışma yürütmüş ve token’laştırılmış tahvil teminatını kullanarak 20 milyon dolarlık MakerDAO kredisi almıştı.

Enflasyon ve heyat pahalılığı artıyor

Özellikle Binance ve Crypto.com gibi büyük borsaların da dev yatırımlarının olduğu Fransa her geçen gün kripto paralara daha çok alışırken ülkede son haftalarda yoğun şekilde enflasyon ve hayat pahalılığını protesto gösterileri düzenleniyor. Rusya-Ukrayna savaşı kaynaklı artan benzin fiyatlarından ötürü de benzincilerin önünde uzun araç kuyrukları oluşuyor.

Fransız televizyonları ise son dönemde elektrik, doğal gaz ve diğer yakınlar konusunda tasarruf yapılması gerektiğini gösteren kamuspotu reklamları yayınlıyorlar.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl