FTC’den kripto para borsası BitMart’a 200 milyonluk hack soruşturması

ABD'de tüketici fonlarının korunmasından sorumlu kurum olan Federal Trade Comission (FTC), 2021'in Aralık ayında 150 ilâ 200 milyon dolarlık kripto paranın çalındığı BitMart borsasıyla ilgili soruşturma başlattı. Soruşturma, BitMart'ın operasyonlarını yürüten iki teknoloji şirketinin, FTC'nin bilgi taleplerine karşılık verememesinin ardından açıldı.

Aralık ayı başında sıcak cüzdanların anahtar kelimelerinin çalınması nedeniyle 200 milyon dolara varan bir kripto para hack olayı yaşayan BitMart borsasıyla ilgili şimdi de, ABD tüketici koruma kurumu FTC soruşturma açtı.

Belge talebine karşılık veremediler

Dün açılan soruşturmanın, BitMart’ın operasyonlarından sorumlu olan Bachi.Tech Corporation ve Spread Technologies şirketlerinin, FTC’nin onlardan talep ettiği dökümanları sağlayamayacaklarını bildirmesinden ve bu talebin iptal edilmesini istemesinden sonra açıldığı belirtildi. FTC ise şirketlerin belge vermeme talebini reddetmişti. İki şirket, FTC’nin kendilerinden talep ettiği bilgilerin büyük bölümünün deniz aşırı ülkelerdeki kurumlarda tutulduğunu ve bu yüzden istenen belge ve bilgilerin sağlanmasının mümkün olmadığını belirtmişlerdi.

Mayıs’ta mahkeme celbi de gönderilmişti

FTC, Mayıs ayında BitMart operatörü olan iki şirkete, tüketicilere, kripto varlıklarının güvenliği hakkında hangi tarz bilgiler verildiği ve müşteri şikayetlerinin nasıl ele alındığı konusunda ayrıntılı bilgi almak için mahkeme celbi göndermişti. FTC, bu tarz bilgileri birçok kurumdan talep ediyor. Bunlardan bir tanesi de ünlü seyahat uygulaması Uber’di. Kurum, şirketlerin adil olmayan ve aldatıcı iş uygulamalarında bulunup bulunmadığı hakkında karar vermek için bu tarz dökümanları şirketlerden talep edebiliyor.

Hassas müşteri verilerine de bakılacak

FTC ayrıca iki operatör şirketin müşterilerle ilgili hassas verilerin de, gerektiği gibi korunup korunmadığı hakkında diğer federal kurumlarla iletişime geçecek. Kurumun, bu konuda da müşterilerin yanlış yönlendirilmesi konusunda bir bulgu elde etmesi durumunda operatörlere para ve operasyonlardan men cezası verebileceği belirtildi.

Biden kararnamesinde vardı

Öte yandan FTC’nin başlattığı bu sorşturma, kurumun kripto para odaklı ilk incelemesi olarak önplâna çıkıyor. Biden kararnamesi FTC ve onun kardeş kurumu olarak görülen Tüketici Koruma Bürosu’na, kripto para işlemlerinin dolandırıcılık ve kötüye kullanımına karşı incelenmesi talimatını vermişti.

Tüketici koruma çalışmalarının büyük bir bölümünü dolandırıcılık ve kimlik hırsızlığına odaklanarak yapan FTC, 2020’den 2021’e kadar kripto dolandırıcılıklarında 10 kat artış olduğunu da belirten bir açıklama yaptı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl