FTX’e 95 milyon dolar yatıran emeklilik fonu tamamını kaybetti

İflas eden kripto para borsası FTX'e 95 milyon dolar yatıran Kanadalı emeklilik fonu Ontario Öğretmenler Emeklilik Planı (OTPP), bu tutarın tamamını kaybetti.

Kanada’ın en büyük 3. emeklilik fonu olan Ontario Öğretmenler Emeklilik Planı (OTPP) Kurulu, FTX borsasıyla ilgili devam eden gelişmeler ışığında şeffaflık adına resmî web sitelerinden bir açıklamada yayımladı. Geçtiğimiz yıl ekim ayında FTX International’a ve ABD’deki kuruluşuna FTX US’ye 75 milyon ABD doları yatırım yaptıklarını açıklayan OTPP, Ocak 2022’de FTX US’e 20 milyon dolar tutarında bir devam yatırımı yaptıklarını da kaydetti.

Bu yatırımların, bir dizi küresel yatırımcıyla birlikte Teachers’ Venture Growth (TVG) platformu aracılığıyla, küçük bir miktarda fintech sektöründe gelişmekte olan bir alana yapıldığı belirtildi. Açıklamada, yatırımlarının toplam net varlıklarının yüzde 0,05’inden daha azını temsil ettiğini belirten grup bu oranın, FTX International ve FTX US’deki yatırımlarının sırasıyla yüzde 0,4 ve yüzde 0,5’ine denk geldiğini kaydetti.

Grup, yüklenim süreci, ticari, düzenleyici, vergi, mali ve teknik konuları araştırmak için üçüncü taraf danışmanlarla ve FTX’in kendisiyle yakın iş birliğini içinde olduklarını belirtti.

“Raporlar FTX’in dolandırıcılığını gösteriyor”

FTX’e yapılan yatırımın TVG’ye ve Emeklilik Planı’nın genel portföyüne göre şekillendirildiğini aktaran OTPP, son raporların FTX’te potansiyel dolandırıcılık yapıldığını gösterdiğini kaydetti. Açıklamada, regülatörlerin ve diğer düzenleyicilerin FTX’in çöküş nedenlerini bulma çabalarına destek vurgusu yapıldı.

“Hayal kırıklığına uğradık”

“FTX’teki yatırımımızı yıl sonunda sıfıra indireceğiz.” diyen grup bu yatırımdan kaynaklanan mali kaybın Plan üzerindeki etkisinin sınırlı olacağını ve bu yatırımların sonucundan dolayı hayal kırıklığına uğradıklarının altını çizdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl