FTX alacaklıları ilk resmi raporu hazırladı: 1 milyondan fazla belge!

Kasım ayında iflas eden ve dünyada on milyonlarca kişinin mağdur olmasına neden olan FTX borsasıyla ilgili CEO John Ray liderliğinde ilk resmi iflas raporu yayımlandı. "Rapor" adı verilen dosyada SBF'nin ne olursa olsun önemli konularda son kararı veren kişi olduğu, Alameda'ya sınırsız kredi sağlandığı ve işlemler sonunda tasfiye olmasının da kodlarla engellendiği vurgulandı.

Kripto para sektöründe deprem etkisi yaratan FTX iflasıyla ilgili 1 milyondan fazla dosya detaylı şekilde incelendi ve CEO John Ray ile birlikte alacaklılar “Rapor” adı verilen ilk dokümanı resmen yayımladı.

“Son karar verici hep SBF”

Yazılan raporda, daha önce de belirtilen birçok detay açık şekilde ifade edildi. Bunlardan en önemlisi Sam Bankman-Fried’in ne olursa olsun son karar verici durumunda olmasıydı. SBF’nin ayrıca birçok konuda “çekinmeden” yalan söylediği, hatta FTX’in varlıklarının çoğunluğunu sıcak cüzdanlarda sakladığı belirtildi. Bilindiği gibi SBF sürekli olarak varlıkların soğuk cüzdanlarda ve güvende olduğunu söylüyordu.

“Yeni mezunlar kritik görevlere getirildi”

Önemli seviyelerdeki çalışanların risk yönetim tecrübesi olmadığı belirtilen raporda, “Üniversitelerden yeni mezun olan ve tecrübesi bulunmayan birçok çalışan kritik görevlere getirilmişlerdir” denildi.

Singh kodları değiştirdi: Alameda’ya büyük yardım

FTX’in 27 yaşındaki baş mühendislik sorumlusu olan Nishad Singh’in de 2019 yılında, birçok kodla oynamalar yaptığı ve bu sayede Alameda Research şirketine FTX’ten sınırsız varlık çekme imkanı sağladığı yazıldı. Singh’in bu oynamalara daha sonra devam ettiği ve Alameda’nın işlemler sonucu tasfiye olmasını da engellediği ifade edildi. Hatırlanacağı üzere Singh, şubat ayında kendisiyle ilgili iddiaları kabul etmiş ve savcılarla birlikte çalışmaya başlamıştı.

Raporda alacaklıların toplam değeri 1.4 milyar dolar olan kripto paralara el koydukları, bu rakama ek olarak da 1.7 milyar dolarlık varlıkları da tespit ettikleri belirtildi.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl