FTX’ten Alameda’ya 65 milyar dolarlık kıyak: Özel kod keşfedildi

İflas davası devam eden FTX ile ilgili ABD medyasından çok önemli iddialar ortaya atıldı. Wall Street Journal'ın haberine göre, FTX'te Alameda için oluşturulan özel kod, çöküşten aylar önce keşfedildi. Bu keşfi yapan ekibin başındaki isim ise birkaç içinde kovuldu.

FTX çalışanlarının, şirketin iflasından aylar önce Alameda’ya büyük avantajlar getiren “arka kapıyı” buldukları iddia edildi. ABD medyasının dev finans kuruluşlarından biri olan Wall Street Journal’ın haberine göre, FTX çalışanları Alameda şirketine sağlanan özel avantajı firmanın iflasından aylar önce keşfettiler.

“Endişelerini dile getirince kovuldu”

Haberde keşfin 2022’nin bahar aylarında yapıldığı ancak bulan ekibin başındaki ismin ise 2022’nin ağustos ayında işine son verildiği belirtildi. Ekip liderinin, konuyla ilgili endişelerini dile getirdiği ve bu yüzden kovulduğu ifade edildi.

“65 milyar dolarlık eksi bakiye hakkı”

FTX’in Alameda’ya 65 milyar dolara kadar varan bir eksi bakiye hakkı tanıdığı da yazıldı. Alameda’nın bu “arka kapılar” sayesinde milyarlarca dolarlık kullanıcı fonunu FTX’ten çektiği de verilen bilgiler arasındaydı.

Bilindiği üzere Alameda’nın eski CEO’su olan Caroline Ellison, dava kapsamında savcılarla iş birliğine gitmişti. Ellison’un tüm bu yaşananlarla ilgili çok daha fazla detayı dava sürecinde aktarmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl