SBF’den FTX.US açıklaması: Müşterilerin hala ödeme almaması saçmalık

FTX'in şu an ev hapsinde olan eski CEO'su ve kurucusu Sam Bankman-Fried, kişisel blog sayfasından bir yazı yayımladı ve iflas konusunu değerlendirdi. FTX'in iflasına, Binance'in Alameda'ya yaptığı "operasyonu" sebep olarak gösteren SBF, FTX.US kullanıcılarının ise hala ödeme alamamalarını "saçmalık" olarak nitelendirdi. Genç CEO ayrıca "Ben kimsenin parasını çalmadım" dedi.

FTX ve Alameda şirketlerinin kurucusu olan ve şu anda 115 yılla yargılanan Sam Bankman-Fried, şirketlerinin çöküşüne giden yolu değerlendirdiği uzun bir yazı kaleme aldı.

“Ben kimsenin parasını çalmadım”

Kişisel blog sayfasından yaptığı değerlendirmede, FTX’in iflasına giden yolun Alameda ile başladığını ve bunun da Binance borsasının adımları ve kendileri hakkındaki olumsuz kampanyalarla geldiğini belirten SBF kimsenin parasını çalmadığını söyledi:

“2021 boyunca Alameda’nın bilançosu kabaca 100 milyar dolara ulaşmıştı. Piyasaya olan yatırımlarını korumakta ise 2022 yılında başarısız oldu. Hisse senetleri ve kriptoda gelen düşüşler, şirket varlıklarının toplam değerinin yüzde 80 azalmasına yol açtı. Kasım 2022’de ise, Binance CEO’sunun plânlı hareketi çöküş getirdi ve Alameda’yı ödeme yapamaz hale soktu. Alameda’nın bu durumu FTX ve diğer şirketlere sıçradı. 3AC çöküşünün BlockFi, Voyager, Celsius gibi şirketleri etkilemesine benzer bir durum oluştu. Şunu söylemek istiyorum ki, ben kimsenin parasını çalmadım ya da kendim için ayırıp saklamadım. Neredeyse tüm varlıklarım FTX müşterilerini korumak için kullanılabilir haldeydi ve bugün de öyle… İflas mahkemesine yasal giderlerimi ödemesi karşılığında tüm kişisel Robinhood hisselerimin %100’ünün FTX müşterilerine ayrılmasını teklif ettim. Bu teklifim de hala geçerli”

“FTX.US ödeme yapabilecek durumda”

FTX’in ABD kolu olan FTX.US’in hala ödeme yapabilecek durumda olduğunu ve müşterilerin fonlarına ulaşamamasının saçmalık olduğunu dile getiren SBF, şu ifadeleri kullandı:

“Bu paylaşım ve yazı, FTX’in uluslararası hizmet veren şirketinin ödeme yapamaması ve iflasıyla ilgili… FTX.US ile alakalı değil. Çünkü FTX.US, hiçbir zaman ödeme yapamaz halde değildi. İflas etmedi ve hala da ödeme yapabilir durumda… FTX.US’i sayın Ray ve ekibine teslim ettiğim zaman, şirketin, müşteri fonlarına ek olarak 350 milyon dolarlık bir net nakit gücü vardı. Borsanın varlıkları, müşteri varlıklarıyla ve FTX International ile ayrışmıştı. Bu yüzden FTX.US müşterilerinin hala ödeme alamamış olmaları büyük saçmalık. FTX International, ABD dışında kurulmuş, regüle edilmiş ve ABD vatandaşı olmayanların fonlarını kabul etmiş bir şirketti. Tüm ABD müşterileri FTX.US’e bağlıydı”

“FTX International’ın 8 milyar doları vardı”

FTX’in uluslararası hizmet veren şirketinin iflasın son günlerinde dahi ciddi bir likiditesi olduğunu ve birkaç hafta daha verilmesi halinde müşterilerine ödeme yapabilecek duruma gelebileceğini belirten SBF, iflas mahkemesine gidilmesinin bu yolları engellediğini dile getirdi:

“İflasa ve iflas öncesi günlerde 5 milyar dolara yakın çekim miktarını sağlamış olmasına rağmen FTX International’ın, sayın Ray görevi devraldığında 8 milyar dolarlık likidite sağlayacak varlıkları vardı. Bunlara ek olarak 4 milyar dolara varan yatırım fonları bulunuyordu. Eğer FTX’e birkaç hafta daha verilseydi. büyük ihtimalle bu varlıkları müşterilerin paraların ödemek için kullanabilecekti. Ancak iflas mahkemesine gidilmesi konusunda büyük bir baskı yapıldığı için bu yollar da tıkandı”

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl