Bahamalar Başbakanı, FTX’e rağmen kriptodan vazgeçmeyecek

FTX’in çöküşü tüm dünyada kripto para yatırımcılarını tedirgin etse de FTX’in merkezi olan Bahamalar’ın Başbakanı Philip Davis, ülkesini dijital varlık girişimleri için bir merkez haline getirme kararlılığından vazgeçmiyor.

Bahamalar Başbakanı Philip Davis, parlamentoya hitaben yaptığı konuşmasında, yönetiminin kaosu önlemeye yardımcı olabilecek düzenlemeleri ele alma biçiminde herhangi bir sorun bulmadığını söyledi. Davis bunun yerine, “Bahamalar’da şu anda yürürlükte olan kuralların, regülatörler tarafından müşterilerin, alacaklıların ve diğer paydaşların çıkarlarını küresel olarak korumak için atılacak hızlı adımlara olanak tanıdığını” kaydetti.

Geçen hafta FTX’in çöküşü dünya çapında kripto para piyasalarını sarsmış, Bahamalı ve Amerikalı yetkililer tarafından bir dizi soruşturmalara yol açmıştı. Yetkililer firmayı incelemenin yanı sıra, eski CEO Sam Bankman-Fried’in yasaları ihlal edip etmediğini de araştırıyor.

Davis, konuya istinaden “Bu işlemlerin ve soruşturmaların en üst düzeyde olması, ilgili miktarlar göz önüne alındığında öncelik verilmesi, kararlı ve titiz gözetimin ulusal öneme sahip olması için talimat verdim” dedi. Bahamalar Başbakanı ayrıca, ülkesinin FTX ile ilgili işlemlerden sağlam ve yüksek bir itibarla çıkacağına güvendiğini belirtti.

Bahamalar’da regülasyon güncellemesi

Başbakan, yaptığı açıklamada, Bahamalar’ın yıl sonuna kadar düzenleyici çerçevesini güncellemeyi planladığını söyledi. Davis, FTX ile ilgili olarak, hükümetin diğer ülkelerden yetkililerle koordinasyon halinde olacağını ve temel önceliğin “kayıpları en aza indirmek ve herhangi bir suistimalin neden olduğu genel etkiyi azaltmak” olduğunu söyledi.

Bankman-Fried cumartesi günü sorgulanmıştı

Bahamalar’da gelişmekte olan kripto endüstrisini Bankman-Fried n geleceği, ada ülkesinde artık çökmüş küresel iş ağı için bir merkez kurmuş olan FTX tarafından ön plana çıkarılmıştı. Orada yaşayan eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried cumartesi günü yerel polis tarafından sorgulanmıştı.

Bahamalar menkul kıymetler düzenleyicisi 10 Kasım’da FTX varlıklarını dondurduğunu ve bir avukatın geçici tasfiye memuru olarak atandığını duyurmuştu. FTX.com, FTX US ve ticaret firması Alameda Research ile bağlantılı 130’dan fazla kuruluş ertesi gün ABD’de bir iflas başvurusu dosyasına dahil edilmişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl