Bahamalı bakan, FTX hakkında ulusa seslenecek

İflas eden kripto para borsası FTX’in yasal merkezi Bahamalar’da Adalet Bakanı Ryan Pinder, borsanın çöküşüyle ilgili olarak ulusa seslenecek. Hükümetten yapılan açıklamada, Pinder’ın hükümetin olaya karşı aldığı aksiyon ve pozisyonunu aktarmak üzere bugün TSİ 04.00’te kameraların karşısına geçeceği bildirildi.

Pinder, önceki günkü açıklamasında, devletin FTX’in varlıklarına el koyduğuna dair haberlere açıklık getirmiş, bu iddianın doğru olmadığını ifade etmişti.

FTX’in kurucusu ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried’in halen Bahamalar’da kaldığı biliniyor. Şimdiye kadar hükümet, Bankman-Fried’e karşı bir yaptırımda bulunmadı.

Öte yandan, FTX’ten 1 milyar doların üzerinde kripto paranın kurtarıldığı belirtiliyor. İflas sürecini yönetmek üzere göreve gelen yeni yönetim, varlıkları emniyete almak üzere saklama hizmeti kuruluşu BitGo ile anlaşmıştı. BitGo, 740 milyon dolarlık kripto paranın kurtarıldığını açıklarken rakamın son günlerde 1 milyar doları aştığı ileri sürüldü.

Son olarak Bankman-Fried, önümüzdeki çarşamba günü New York Times’ın New York’taki DealBook konferansında konuşmacı olarak yer alacak. Aynı konferansta ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD Eski Başkan Yardımcısı Mike Pence, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Ukrayna Başbakanı Vladimir Zelenski, BlackRock CEO’su Larry Fink, Meta CEO’su Mark Zuckerberg ve New York Belediye Başkanı Eric Adams da bulunacak.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl