FTX ile ilgili mahkemeye sunulan 5 çarpıcı ifşaat

FTX’in yeni CEO’su John Ray III, Delaware’deki İflas Mahkemesi’ne, dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan FTX’in çöküşüyle ilgili çarpıcı beyanlarda bulundu.

CNBC‘nin derlemesine göre Ray’in dosyasında yer alan önemli ifşaatlardan bazıları şu şekilde:

Finansal ve kurumsal kontrol tamamen devre dışı

Enron’unki de dahil olmak üzere şimdiye kadarki en büyük iflaslardan bazılarının denetlenmesine yardım etmiş bir isim olan John J. Ray III, FTX’i kariyerinde karşılaştığı en kötü kurumsal kontrol örneklerinden biri olarak tanımladı. 40 yıllık hukuk ve yeniden yapılandırma deneyimi olan Ray’in bu yorumu dikkat çekti.

Alameda Research-FTX bilançolarındaki çarpıcı, milyarlarca dolarlık boşluğu ele almakta yönetimin başarısız olması nedeniyle eski yatırımcıların kaybının 8 milyar dolara kadar ulaşabileceği yer alıyor. Ancak eksik muhasebe, denetim ve ödeme sistemleri nedeniyle gerçeğin ortaya çıkmasının “biraz zaman” alacağı vurgulanıyor.

Mali tablolara olan güvensizlik

FTX’in yeni CEO’su mahkemeye sunduğu mali pozisyonlarla ilgili “önemli” endişeleri olduğunu bildirdi. Ray, blok zinciri analizi ve adli muhasebe tamamlanana kadar, paydaşların veya mahkemenin sunulan rakamlara “güvenmesinin uygun olmadığını” söyledi.

Ray’in FTX’in birçok iştirakinin mali tablolarının güvenilmez olduğu iddiası, dünyanın en büyük girişim şirketlerinden bazılarının gerçekleştirdiği durum tespiti hakkında yeni soruları da ortaya çıkarıyor.

Şirket paralarıyla özel mülkler alınmış

Ray’in sunduğu dosyaya göre, şirket paraları çalışanlar ve danışmanlar için bazen kendi adlarına konut satın almak için kullanılmış. FTX tarafından bu kişilere verilen krediler, FTX’inkine benzer düzenlemelere sahip diğer şirketlerde olduğu gibi kayıt altına alınmamış. Ray’e göre, bunun yerine söz konusu kişilere bu mülklerin tapuları tamamen ücretsiz olarak verilerek kendi adlarına kaydedildi.

Emoji ile ödeme onayı

Ray açıklamasında, “FTX Grubu çalışanları ödeme taleplerini çevrim içi bir ‘sohbet’ platformu aracılığıyla iletmiş ve farklı bir grup amir kişiselleştirilmiş emojilerle yanıt vererek ödemeleri onaylamıştır.” dedi.

Bankman-Fried’in ekibi şirketten dünyanın dört bir yanındaki çalışanlara para vermek için dahili mesajlaşmayı kullandı. FTX’in hangi platformu kullandığı henüz belli değil, ancak şirketin kendi çalışanlarıyla konuşmak için Slack’i kullandığı biliniyor.

“Alameda Research gizlice muaf tutuldu”

Dosyada ayrıca, Bankman-Fried’in imparatorluğunun kalbinde yer alan ticaret şirketi Alameda Research’ün, diğer kurumsal ve bireysel yatırımcılarla birlikte FTX’te işlem yaptığı görülüyor. Ray, Alameda’nın FTX’in otomatik tasfiye protokolünün “belirli yönlerinden” gizlice muaf tutulduğunu iddia ederken iki firmanın kamuoyunun bildiğinden daha yakın olduğunu belirtti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl