FTX borsasında “arka kapı” iddiası: 1 milyar dolarlık fon kayıp

Reuters’ın isimlerinin gizli kalmasını isteyen iki kaynağa dayandırdığı haberine göre, iflas eden kripto para borsası FTX’te en az 1 milyar dolarlık müşteri fonu kayboldu.

Sam Bankman-Fried’ın FTX’ten 10 milyar dolarlık müşteri fonunu kendi trading şirketi Alameda Research’e aktardığı daha önce söylenmişti. Şimdi ise bu fonun önemli bir kısmının kayıp olduğu öne sürülüyor. Kaynaklardan biri, kayıp fon miktarının yaklaşık 1.7 milyar dolar, diğeri ise farkın 1 ila 2 milyar dolar arasında olduğunu söyledi.

İddiaya göre aradaki finansal açık, Fried’in geçtiğimiz günlerde üst düzey yöneticilerle paylaştığı kayıtlarda ortaya çıktı. Reuters’a konuşan kişiler, bu haftaya kadar FTX’te üst düzey yönetici pozisyonunda çalışıyorlar, şirketin finansal durumunu da yakından biliyorlardı.

Kayıp fonlara cevap veremedi

Bankman-Fried, Reuters‘a gönderdiği kısa mesajlarda, 10 milyar dolarlık transferi gizlice yapmadıklarını, etiketlemede karışıklık olduğunu ve bunun da yanlış okumaya yol açtığını ifade etti. Bankman-Fried, kayıp fonlar sorulduğunda ise şu tepkiyi verdi: “???”

Açığı belirlemek için toplandılar

FTX’in mali durumu hakkında bilgi sahibi olan iki kaynak, pazar günü Bankman-Fried’in Bahamalar’ın başkenti Nassau’da bulunan ofiste, FTX’in açığını kapatmak için gereken dış finansman ihtiyacını belirlemek üzere birkaç yöneticiyle toplantı yaptığını aktardı. Bankman-Fried de toplantının gerçekleştiğini doğruladı. Toplantıda, FTX’in Alameda’ya ne kadar borç verdiği ve bunun ne için kullanıldığına dair e-tablolar gösterildi. Kaynaklar, belgelerde yapılan incelemede, bu fonların 1 ila 2 milyar dolarının Alameda’nın varlıkları arasında yer almadığını gösterdiğini söyledi. Ayrıca tablolarda paranın nereye taşındığı da yer almıyordu. Kaynaklar da milyar dolarlık bu paraya ne olduğunu bilmediklerini ifade etti.

“Arka kapı kullanıyordu”

İddiaya göre Bankman-Fried, muhasebe sisteminde bir arka kapı kullanıyordu. Bu arka kapı, firmanın bağımsız denetçileri dahil olmak üzere, mali kayıtları kimse fark etmeden değiştirmeye imkan tanıyordu. Bu sayede, 10 milyar dolarlık fonun Alameda’ya aktarıldığı anlaşılamadı.

Bankman-Fried ise arka kapı kullandığı iddiasını kabul etmedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl