FTX kullanıcılarından ödemeler için toplu dava

İflas eden FTX borsasında kullanıcılar, yatırımcılar ve borç verenler olmak üzere 3 alacaklı grup yer alırken, borsa müşterileri fonlarını alabilmek amacıyla toplu dava açtılar.

11 Kasım günü iflas eden ve yüz binlerce kişinin fonlarının yok olmasına neden olan FTX borsasıyla ilgili 4 müşteriden, iflas davasının devam ettiği Delaware Bölge Mahkemesi’ne yeni bir talepte bulunuldu ve dava açıldı. Müşteriler, alacakları konusunda, yatırımcılar ve borç verenlerden sonra gelmek istemediklerini belirttiler.

“Sırada beklemek istemiyoruz”

Mahkemeye gönderilen şikayet dilekçesinde “Müşteriler, borç verenler ve yatırımcıların ardından sırada beklemek zorunda değildir. Hiçbir zaman FTX veya Alameda’ya ait olmayan nakit veya diğer varlıklar yalnızca müşterilere tahsis edilmelidir ve müşteriler bu konuda öncelik sahibi olmalıdır” denildi.

Bilindiği üzere FTX’e borç veren ve bu borç karşılığında teminat gösterilmemiş olan 100’den fazla kuruluş için de aralık ayı ortasında bir komite oluşturulmuştu.

SBF üzerindeki baskı artacak

Bilindiği üzere 250 milyon dolarlık kefalet paketiyle şu anda tutuksuz yargılanan Sam Bankman-Fried’in, 115 yıl ceza alma ihtimali bulunuyor. Alameda CEO’su Caroline Ellison ve FTX yöneticilerinden olan Gary Wang’ın da otoritelerle iş birliğine gitmeleri ve suçlarını itraf etmeleri de SBF üzerindeki baskıyı her geçen gün dhaa da artıracak.

SBF’nin 3 Ocak’ta ilk duruşmasına katılması bekleniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl