FTX’in kilit ismi de savcılarla iş birliğine gitti

İflas eden FTX borsasının mühendislik ekibinin başında olan Nishad Singh de, ABD'li savcılarla şirketin çöküşüne dair bilgi verme konusunda anlaşmaya gitti. Singh söyledikleri çerçevesinde, olması gerekenden çok daha az ceza alabilir.

ABD’li savcılar FTX iflası konusunda soruşturmalarını derinleştirirken, Bloomberg’in haberine göre savcılıkla iş birliğine giden son isim de borsanın 3 numaralı ismi olarak görülen Nishad Singh oldu. Hatırlanacağı üzere Alameda CEO’su Caroline Ellison ve FTX kurucularından olan Gary Wang da yine savcılıkla anlaşma sağlamıştı.

Politik bağışları da anlatacak

Şu anda ev hapsinde olan Sam Bankman-Fried, iflasın ilk günlerinde verdiği bir röportajda Singh’in yaşananlardan dolayı çok üzgün olduğunu ve duygusal davrandığını söylemişti. SBF ayrıca Sİngh’in, Alameda ile yapılan fon transferlerinde kendisi gibi yetkili 3 kişiden biri olduğunu belirtmişti. Savcıların tüm bu bilgilerle birlikte, FTX’in politik bağışları hakkında da Singh’den bilgi almak istedikleri ifade ediliyor. SBF gibi Singh de kişisel olarak birçok politik bağışta bulunmuştu.

Az ceza alabilir

Singh’in iş birliğinin ve verdiği bilgilerin değerli bulunması halinde olması gerekenden çok daha az ceza alabileceği de belirtildi. ABD’li başsavcı Damian Williams, Wang ve Ellison’un iş birliği kararlarının ardından, FTX iflası hakkında detaylı bilgi sahibi olan kişileri savcılıkla anlaşma yoluna gitmeye çağırmıştı. Williams, “Çok fazla zamanımız ve sabrımız yok” da demişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl