Ünlü politikacıdan FTX eski CEO’suna tepki çeken davet

Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi Başkanı Maxine Waters, Twitter hesabından paylaştığı bir tweet ile Bankman-Fried'in FTX'in çöküşüyle ilgili "samimi" yorumlarını överken kendisini 13 Aralık’ta Capitol Hill’de gerçekleştirilecek komite oturumuna davet etti.

Temsilciler Meclisi üyesi Demokrat Maxine Waters, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “FTX’te yaşananlarla ilgili söylemlerinizde samimi olmanızı takdir ediyoruz. Kamuoyuyla konuşma isteğiniz şirketin müşterilerine, yatırımcılarına ve konuyu takip edenlere yardımcı olacaktır. Bu amaçla, ayın 13’ündeki duruşmamıza katılmanızdan memnuniyet duyarız.” ifadelerini kullandı.

Demokrat üyenin tweet’ine eleştiri yağdı

Waters’ın eski FTX CEO’suna hitaben yaptığı bu paylaşım eleştiri yağmuruna tutuldu.

“Kibarca rica etmenize gerek yok”

Ripple destekçisi olduğu bilinen avukat Jeremy Hogan, “Başkan olarak, ifade vermesi için onu çağırabilirsiniz. Twitter’dan kibarca rica etmenize gerek yok.” dedi. Hogan, meclis içtüzüğünden madde de paylaşarak “Ama eminim bunu zaten biliyorsunuzdur.” şeklinde kinayede bulundu.

“O bir suçlu, neler oluyor?”

Polygon Studios CEO’su Ryan Wyatt, ünlü basketbol oyuncusu Stephen Curry’nin şaşkın bir halini paylaşarak “Maxine, o bir suçlu. Neler oluyor?” diye cevap verdi.

“Dolandırıcılık yapmıştır, nokta”

Avukat Jake Chervinsky ise “Sayın Waters, ayın 13’ünde bir oturum düzenlemenizi takdirle karşılıyor ve FTX’te neler yaşandığına dair gerçeklerin ortaya çıkarılmasını dört gözle bekliyoruz. Eminim ki SBF’nin aslında konuşmalarında dürüst davranmadığı gerçeği ortaya çıkacaktır. Dolandırıcılık yapmıştır, nokta.” dedi.

Joshnomics isimli kullanıcı da Waters’a, “Not alın çocuklar. İleride büyük bir dolandırıcılık yapmak isterseniz diye Sam’in ödeme yaptığı tüm kişilerin bir listesini yapın.” şeklinde cevap attı.

“FTX’i nasıl yönettiğimi hatırlamıyorum”

Bir zamanların en popüler kripto para borsalarından biri olan FTX, iflas başvurusunda bulunduğunda CEO Bankman-Fried görevinden istifa etmişti. Artık eski milyarder olarak anılan SBF, o zamandan beri Twitter’da konuyla ilgili paylaşımlarda bulunuyor ve kripto imparatorluğunun çöküşüne neyin yol açtığını açıklamak için bir dizi medya kuruluşuna açıklamalar yapıyor. Bankman-Fried, son günlerde yaptığı açıklamalardan birinde, FTX’i nasıl yönettiğine dair bazı ayrıntıları hatırlamadığını söylemişti.

FTX çöküşüyle ilgili birçok kişinin dinlenmesi bekleniyor

Waters’ın komitesi FTX çöküşüyle ilgili ilk oturumunu bu ayın sonunda gerçekleştirecek. Bankman-Fried ile kardeş trading şirketi Alameda Research’ün eski yöneticileri ve çöküşün başlamasını tetikleyen rakip borsa Binance temsilcileri de dahil olmak üzere felakete karışan diğer kişilerin dinlenmesi bekleniyor.

Bankman-Fried ABD’ye gidecek mi?

Eski FTX patronu, bu hafta gelecekteki kongre oturumlarına katılabileceğinin sinyalini verdi, ancak Waters’ın davetini kabul edip etmeyeceğini belirtmedi. Bahamalar’dan medyaya konuşan Bankman-Fried’in bir duruşma için ABD’ye gelip gelmeyeceği de henüz belli değil.

Her iki meclis de FTX’i yakından inceliyor. Senato Tarım Komitesi bu hafta ilk FTX oturumunu gerçekleştirdi. Senato Bankacılık Komitesi de kendi oturumunu planlamak için çalışmalar yapıyor.

Fotoğraf: Flickr/Gage Skidmore

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl