FTX’in yeni CEO’su Ray’den büyük suçlama: SBF ve Bahamalı yetkililer birlikte çalışıyor

Dün akşam saatlerinde Finansal Hizmetler Komitesi'nde soruları yanıtlayan FTX'in yeni CEO'su John Ray, bir gün önce ise iflas mahkemesine çok konuşulacak iddialar sundu. Ray ve FTX avukatlarının iddialarına göre; SBF ve ona bağlı avukatlar Bahamalı bazı yetkililerle birlikte çalışıyor ve önemli miktarda fonların ABD'ye aktarılmasına engel oluyorlar.

FTX’in şu anki yönetimiyle eski yönetim arasındaki üstü kapalı savaş devam ediyor. Şirketin iflas yönetiminden sorumlu olan yeni CEO’su John Ray Pazartesi akşamı iflas mahkemesine sunduğu iddialarla yepyeni tartışmaların fitilini ateşleyecek gibi duruyor.

“Hala ABD yasalarını çiğniyorlar”

Ray ve FTX’in şu anki avukatlarına; göre SBF ve ona bağlı olan avukatlar Bahamalı yetkililerle birlikte çalışıyorlar ve yüklü miktarda fonun ABD’ye geçmesine engel oluyorlar. Bu fonların iflas davasının dışında bırakıldığını ve bu durumun ABD yasalarının bilerek çiğnenmesi anlamına geldiğini belirten Ray ve avukatlar, mahkemeye bu bilgi ve iddiaları, SBF’nin Bahamalar’da tutuklanmasından sadece birkaç saat önce sundular.

“İflas açıklamasından hemen sonra yeni token’lar üretildi”

Mahkemeye sunulan iddialar sadece bunlarla sınırlı değil. Ray ve avukatların verdiği bilgilere göre, Bahamalar’a kayıtlı olan şirket, iflas başvurusuyla neredeyse aynı zamanda ve hemen sonra yeni token’lar yarattı ve daha sonra da milyonlarca dolarlık çekim işlemlerinin yapıldığı hack olayı yaşandı. Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Şu anki FTX yönetimi olarak, iflas başvurusu yapılmasıyla neredeyse aynı zamanda, borsanın bilgisayarlarına girildiği, girilmesine yönelik başkalarına talimatlar verildiği ve 12 Kasım günü civarında bazı dijital varlıkların üretilip çekildiği ya da buna benzer birçok hareketin yapıldığına dair bilgilere sahibiz”

“SBF başsavcı ile iletişime geçti”

Ray’in mahkemeye sunduğu dosyadaki bilgilere göre ayrıca, SBF, şirketin iflasını açıklamadan hemen önce Bahamalar başsavcısıyla iletişime geçti ve Bahamalı kullanıcıların, dünyadaki diğer müşterilerden önce ödeme almalarını sağlamaya çalıştı.

Hatta konuyla ilgili Bahamalar başbakanı Pinder’a da bir mektup yazan SBF, iflas açıklamasından bir gün önce, varlıkların dondurulması gereken bir dönemde, Bahamalı kullanıcıların varlıklarının, diğer varlıklardan ayrıldığını ve bir gün sonra bu müşterilerin varlıklarını borsadan çekebileceğini belirtti.

Bahamalar Menkul Kıymet Komisyonu’ndan Ray’e tepki

Öte yandan Bahamalar Menkul Kıymet Komisyonu ise dün yaptığı bir açıklamada, John Ray’in, SBF ile hükumetin milyonlarca dolarlık token anlaşması yapıp, kontrolü kendilerine verdiğine dair iddialarını kesin bir dille reddetti.

Komisyon ayrıca John Ray’in hamlelerinin de başından bu yana kendilerinin soruşturma yapmasını engellemeye yönelik olduğunu da dile getirdi.

Yapılan basın açıklamasında, “Varlıklar soğuk cüzdanda tutulmakta ancak en sonunda yatırımcılar, borç verenler ve müşterilere dağıtılacaktır. Nerede ve hangi kurum gözetiminde tutulurlarsa tutulsunlar, mahkeme kararı doğrultusunda FTX müşterilerine verilecektir” denildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl