FTX’in yeni CEO’su Ray’in Kongre konuşması hazır: Kabul edilemez uygulamalar…

FTX'te Sam Bankman-Fried'in istifa etmesiyle göreve gelen John Ray, bugün katılacağı Finansal Hizmetler Komitesi toplantısı için konuşmasını hazırladı. John Ray, daha önce de birçok kez söylediği gibi, iş hayatında hiçbir zaman görmediği uygulamaları burada gördüğünü belirtti ve "İş bilmeyen, tecrübesiz bireylerin fonları kontrol etmesi şirketi bu duruma getirdi" dedi.

İflas eden FTX borsasının başına geçen John J. Ray III, bugün konuşacağı Kongre Finansal Hizmetler Komitesi toplantısı için yapacağı konuşmayı hazırladı. Konuşmasında FTX’te daha önce hayatında görmediği ve kabul edilemez uygulamaları tespit ettiğini belirtecek olan Ray, iflasa giden yolun sorumlusu olarak ise yönetici grubu gösterdi.

“Üst düzey yöneticilerin müşteri fonlarını kullanması…”

Fonların küçük ve tecrübesiz bir grup tarafından sorumsuzca yönetildiğini ve iflas sürecinin bu nedenle yaşandığını aktaran Ray, şunları belirtti:

“Varlıkların FTX tarafından kardeş şirket olarak görülen Alameda’ya transferi, Alameda’nın bu fonlarla işlemler yapması, özel anahtarların sorumsuzca kullanılması ve kötü yönetimi kabul edilemez uygulamalardır. Yüz milyonlarca dolarlık varlığa erişime izin verilmesi ve bu varlıkların kötü yönetimi şirketin bu duruma gelmesine yol açmıştır”

“FTX.US, FTX’ten bağımsız değildi”

Ray ayrıca FTX’in ABD kolu olan FTX.US şirketinin de FTX borsasından bağımsız olarak yönetilmediğini de söyledi. Yeni CEO, iflas başvurusunun FTX.US’ten bir “banka kaçışı” olayı yaşanmasının önüne geçilmesi açısından da zorunlu olduğunu ve bunun kendi ekibine ciddi bir zaman kazandırdığını kaydetti.

Bu akşam TSİ 18’de başlayacak toplantıya Ray ile birlikte SBF’nin de katılması bekleniyordu ancak Bahamalar’da TSİ gece 03’te gelen tutuklama onun toplantıya katılımının da önüne geçti. SBF’nin kısa süre içinde ABD’ye teslim edilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl