FTX CEO’su Bankman-Fried: Bazı borsalar battı bile!

Son dönemde hem FTX borsası hem de Alameda Research odaklı tartışmaların göbeğinden olan genç CEO Sam Bankman-Fried, bazı düşük seviye borsaların şu anda iflas ettiğini, bu durumun sadece açığa çıkmadığını iddia etti. SBF ayrıca BlockFi ve Voyager'a verdikleri kredilerle ilgili olarak "Paramızı geri almama ihtimalimizin olduğunu da biliyoruz" dedi.

FTX borsasının artık büyük bir şöhrete kavuşmuş olan CEO’su Sam Bankman-Fried, ABD medyasından Forbes dergisine önemli açıklamalarda bulundu. Verdiği röportajda, son dönemde kripto para piyasalarına hakim olan krize de değinen genç CEO, bazı üçüncü sınıf borsaların iflas ettiğini, sadece bu durumun resmen duyurulmadığını söyledi.

“Paramızı alacağımızdan emin değiliz”

Son dönemde Alameda ve FTX’in verdiği kredilerle bazı platformların ayakta kalması yönünde gelen eleştirileri de değerlendiren Sam Bankman-Fried, istikrar için bilerek kötü anlaşma yaptıklarını belirterek, bir nevi kendilerini bu anlamda feda ettiklerini söyledi:

“Aslında BlockFi ve Voyager ile yaptığımız anlaşma bizim için iyi bir anlaşma değildi ancak piyasayı yeniden istikrara kavuşturmak adına yapılması gereken buysa, biz de bunu yapmaktan çekinmeyiz. Paramızı geri alacağımızın garantisi olmadığını biliyorum. Bu krizin yayılmasını önlememiz gerekiyordu”

“Bazı şirketler çok ileri gitti”

Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun, konuyla ilgili “Her şirketin kurtarılmasına gerek yok. Bırakın iflas etsinler” şeklindeki yorumu da sorulan SBF, “Bu konuda saf değiliz. Bazı şirketler çok ileri gitti ve onlara destek olmaya gerek yok” dedi.

“Tether’de sorun görmüyorum”

Bitcoin madencilik şirketlerinin gelirlerinin, fiyatlardaki düşüşle ciddi şekilde azaldığını belirten 30 yaşındaki CEO, bilançolarında Bitcoin’e yer veren şirketlerin daha büyük sorunlar yaşama ihtimali olduğunu belirtirken Tether şirketi için ise olumlu görüş bildirdi:

“Tether konusunda ortaya atılan olumsuz görüşlerin doğru olduğunu düşünmüyorum. Tether’in desteğe olan bir şirket konumunda olduğuna dair elimizde bir kanıt yok”

Son dönemde özellikle Celsius, Three Arrows Capital ve Waves’in yaşadığı sorunların arkasında Alameda Reseach şirketinin olduğu iddia ediliyordu ancak SBF, bu tartışmaları net bir dille reddetmiş ve çok fazla tartışmaya da girmemişti.

Politik konulara da ilgi duyan Bankman-Fried, ABD’deki 2024 başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti adayına 100 milyon dolar ilâ 1 milyar dolar arasında bir meblağda bağış yapabileceğini açıklamıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl