FTX CEO’sundan Binance’in BNB yakım mekanizmasına övgü

ABD'nin hızla büyüyen borsalarından biri olan FTX'in 30 yaşındaki kurucusu ve CEO'su Sam Bankman-Fried, Binance'in BNB yakım mekanizmasını anlattığı ve övdüğü tweet'ler attı. SBF olarak da bilinen genç CEO, "Yakım fiyatı oluşturmuyor, fiyat yakımın ne kadar olacağını belirliyor. Bence çok iyi bir mekanizma" dedi.

FTX borsasının ünlü CEO’su Sam Bankman-Fried, geçtiğimiz günlerde 740 milyon dolarlık BNB yakımını açıklayan Binance borsasının BNB yakım mekanizmasını Twitter’da değerlendirdi ve övdü.

Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun “BNB deflasyonisttir” dediği token’ın yakım mekanizmasında, yakılan coin’lerin fiyatı belirlemediğini tam tersi fiyatın yakılan coin miktarını belirlediğini belirten SBF, şu ifadeleri kullandı:

“Her çeyrek yakılan BNB miktarı (1000 * BSC blok sayısı) / (BNB fiyatı +1000) ile bulunur. Her çeyrekte yaklaşık 2.5 milyon BSC bloğu oluşuyor. Ancak bu rakam herhangi bir sebepten dolayı oluşmuyor. Yani aslında formül, BNB token sayısı = 2.5 milyar / (fiyat + 1000) olarak da görülebilir.”

‘Fiyat artarsa piyasa değeri 200 milyar dolar olur’

Peki bunun anlamı nedir? Yaklaşık 170 milyon BNB token’ı var. Ayrıca sayı 100 milyon olduğu zaman da yakım duracak. BNB fiyatı düşük oldupunda önümüzdeki 7 yıl boyunca her sene 10 milyon token yakılacak ve sonra yakım duracak. BNB fiyatı bin doları aşarsa da her yıl 10 milyar dolarlık BNB yakılacak. 100 milyon token kalıncaya kadar bu devam edecek. Bu şekilde BNB’nin piyasa değeri 200 milyar dolar olur. Tersi bir durumda ise, fiyatın ne olacağı belirsizdir. Çünkü her sene 10 milyon token yakmaya sonsuza kadar devam edemezsiniz.

‘Dediklerini yaptılar’

Sonuç olarak BNB fiyatı artarsa piyasa değeri 200 milyar dolar olur. Düşerse, 7-10 sene içinde 100 milyonluk arza ulaşır. Bu gerçekten çok ilginç ve iyi bir mekanizma…Ancak her şeyin Binance’e bağlı olup olmadığı da belli değil. Fiyatı yakım belirlemiyor. Fiyat yakımı belirliyor. Neyse… Sonuç olarak BNB fiyatı yaklaşık 400 dolar ve formüle göre bu çeyrekte 1.8 milyon BNB yakılması gerekiyordu ve öyle yaptılar”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl