FTX CEO’su SBF: Bitcoin alabiliriz ama fiyat o bölgeye gelmedi

Son dönemde iflas eden birçok kripto-kredi şirketini kurtarma hamleleriyle dikkat çeken Alameda ve FTX CEO'su Sam Bankman-Fried, kripto piyasalarında yaşanan karmaşanın yatırımcıları kârlılığa doğru ittiğini belirtti. SBF ayrıca fiyatın daha fazla düşmesi durumunda FTX olarak bilançolarına Bitcoin de ekleyebileceklerini söyledi.

Finans dünyasının dev şirketi Bloomberg’in New York’ta düzenlediği Kripto Zrivesi’nin önemli konuklarından birisi de FTX borsası ve Alameda Research’ün başındaki isim olan Sam Bankman-Fried’di.

BlockFi, Celsius, Vauld, Voyager gibi kripto para odaklı borç ve faiz verme platformlarının iflas ettiği bir dönemde, bu şirketlere destek olma hamlelerinde bulunan hatta mahkeme dosyalarında daha önce bu firmalarla olan borç ve alacak rakamları da ortaya çıkan Alameda ve FTX ciddi şekilde tartışılırken, Bankman-Fried de bu tartışmalardan nasibini aldı.

“Kârlılığa hep kötü bir şeymiş gibi bakıldı”

New York’taki konferansa yine kendi tarzı olan tişört ve şortuyla gelen Bankman-Fried, kripto piyasalarında yaşanan karmaşa ve düşüşlerle ilgili ise şunları söyledi:

“Yıllar boyu kârlılığa kötü bir şeymiş gibi bakıldı. Ancak bu dönemde yatırımcılar yeniden kâr etmeyi kendilerine amaç edindiler. Bir yatırım adımının temel bileşenlerinden biri olan kârlılığa yönelik yeni bir değerlendirme yapılıyor. İnsanlar bunun önemini anladılar”

“Sağlam borsa ve projelere geçiş oluyor”

Kripto kışının faydalarından bir tanesinin de insanların, bir süre sonra varlıklarını bile hatırlamayacakları projeleri bırakmaları olacağını belirten SBF, şu ifadeleri kullandı:

“Kripto kışları, volatiliteye karşı dayanıklı olan firmaların tercih edilmelerini sağlıyor. Daha üstün özelliklere sahip olan borsa ve blok zinciri ağları hayatta kaldılar. İnsanların varlıklarını bile hatırlamayacakları projelerin çoğu artık gitti”

“Sistemin sağlıklı kalması için ‘ortalama kötü’ bir anlaşma iyidir”

FTX’in satın alma opsiyonlu olarak BlockFi ve Alameda’nın da Voyager’a kredi vermesi konuları da sorulan SBF, “ortalama seviyede kötü” bir anlaşmanın da sistemin sağlıklı kalması adına önemli olduğunu belirtti:

“Eğer sistem sağlıklı kalacaksa, bir firmayı kurtarmak için Ortalama seviyede kötü bir anlaşma yapmak fena değildir. Anlaşma yapmadığımız bazı firmaların ise yeterince şeffaf olmadıklarını gördük”

“Bitcoin alabiliriz”

Öte yandan FTX’in varlıklarını ABD dolarında tuttuğunu belirten genç CEO, “Teorik olarak Bitcoin de alabiliriz. Ama fiyatın yeterince düşmesi lazım. Henüz o bölgeye gelmedik” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl