SBF için şimdi de Terra LUNA manipülasyonu soruşturması: Savcılar araştırıyor

FTX'in iflasa gidiş süreciyle alakalı en büyük sorumlu olarak gösterilen Sam Bankman-Fried için yeni ve çok ciddi bir suçlama daha gelebilir. ABD'li federal savcıların Mayıs ayında yaşanan Terra LUNA çöküşünde de SBF'nin etkisi olup olmadığını araştırdıkları belirtildi. Terra LUNA'nın kaçak CEO'su Do Kwon da topa girdi: "Karanlıkta kalan her şe açığa çıkacak"

ABD medyasından New York Times, federal savcıların, Sam Bankman-Fried’in LUNA ve UST fiyatlarını manipüle ederek Terra LUNA’nın çöküşünde bir etkisi olup olmadığını araştırdıklarını belirtti.  Başlatılan soruşturma, iki kripto paranın fiyatlarının bilerek manipüle edilerek Alameda ve FTX’e fayda sağlanıp sağlanmadığını araştırıyor.

LUNA ve UST işlemleri kontrol edilecek

New York Times’ın konuyla ilgili bilgi sahibi olduğunu belirttiği iki kişiye dayandırdığı haberde, savcıların UST’nin 1 dolara bağlı olan dengesinin bozulmasının altında SBF’nin olup olmadığını ciddi şekilde soruşturdukları ancak bu konuda hala kesin bir bilgi ya da görüşe sahip olmadıkları yazıldı. Savcıların FTX ve Alameda’nın LUNA ve UST işlemlerini kontrol edecekleri belirtiliyor.

Do Kwon da topa girdi: “Genesis 1 milyar dolarlık UST’yi verip vermediğini açıklasın!”

Konuyla ilgili yorum yapan kişilere Terra LUNA sisteminin yaratıcısı olan ve Interpol tarafından aranmasına rağmen hala bulunamayan Do Kwon’un eklenmesi de uzun sürmedi.

Kwon Twitter hesabından yaptığı değerlendirmede ilginç bir iddiada bulundu ve şunları söyledi:

“Sanırım Genesis şirketi için, 1 milyar dolar değerde UST’yiSBF ya da Alameda’ya iflastan hemen önce verip vermediklerini açıklamanın vakti geldi. LUNA Vakfı’ndan alınan UST’lerin Terra DeFi ekosistemine katılmak için alındığı söylenmişti. Tabii ki, UST dengesini bozmak için değil…”

“Alameda kriz sırasında Voyager’dan büyük miktarda BTC aldı”

Kwon iddialarına devam etti ve Alameda’nın, iflas eden bir başka kripto kredi şirketi olan Voyager’dan yüksek miktarda ve 9 basamaklı para değerinde Bitcoin borcu aldığını belirtti ve şunları söyledi:

“Bir başka soru daha sorayım. Alameda, UST’nin dolara olan dengesinin bozulduğu günlerde Voyager’dan 9 rakamlı dolar değerinde Bitcoin kredisi alıyor. Bu iflas mahkemesi dosyalarında var. Ayrıca diğer şirketlerden de 10 haneli değerlerde BTC borcu da talep ediyor. Bu borçların neden alındığının kamuya açıklanması gerek. Yoksa Bitcoin short’layıp, LFG rezervlerini bitirmek mi istediler? UST’nin Şubat 2021’de yaşadığı denge sorunları da Alameda tarafından başlatılmıştı. O dönem, dakikalar içinde 500 milyon dolar UST satarak Curve havuzlarını boşaltmaya çalışmışlardı. Karanlıkta kalan her şey açığa çıkacak”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl